"Üstâd-ı Ezelîsinden ders alır, sonra ders verir." cümlesini izah eder misiniz; Cenab-ı Hak için ÜSTAD ifadesini kullanmak uygun mudur?

Soru Detayı

üstadımız 19. mektubun 19. nükteli işaretinde "Üstâd-ı Ezelîsinden ders alır, sonra ders verir. " buyuruyor. bunu nasıl anlamak lazım. Cenab-ı Hak için ÜSTAD ifadesini kullanmak nasıl oluyor?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

“Yaratan Rabbinin adıyla oku! O, insanı alaktan (asılıp tutunan zigottan) yaratmıştır. Oku! Kalemle (yazmayı) öğreten Rabbin sonsuz kerem sahibidir. O, insana bilmediklerini öğretti.” (Alak, 96/1-5)

Yukarıdaki ayette olduğu gibi “üstad” tabiri burada "öğreten" anlamında kullanılıyor, yoksa bir isim ya da sıfat anlamında kullanılmıyor. Öğreten anlamında kullanılmasında da bir mahzur bulunmuyor.

“O, insana bilmediği şeyleri öğretti.” ayetini, insanda olmayan kuvvetleri, yetenekleri, kabiliyetleri yaratarak ve deliller getirerek ve ayetler indirerek vehbî (Allah vergisi) olarak da öğretti, çalışarak kazanma yoluyla da öğretti, şeklinde anlamak mümkündür. (bk. Elmalılı, Hak Dini, ilgili ayetlerin tefsiri.)

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

BENZER SORULAR

Yükleniyor...