Block title
Block content

Üstad, içki içen birinin yapacaklarından mesul olacağını söylüyor. Fakat Resul-ü Ekrem; zina yapan sahabeye ilk olarak "Sarhoş musun?" diye sormuştur. Bunu nasıl anlamalıyız?

 
Cevap

Değerli Kardeşimiz;

"Meselâ, bir adam, su-i ihtiyarıyla, haram bir tarzda kendini sarhoş etse, tasarrufâtı, ulema-i şeriatçe aleyhinde câridir, mazur sayılmaz. Tatlik etse, talâkı vaki olur. Bir cinayet etse, ceza görür. Fakat su-i ihtiyarıyla olmazsa talâk vaki olmaz, ceza da görmez. Hem meselâ, bir içki müptelâsı, zaruret derecesinde müptelâ olsa da diyemez ki, 'Zarurettir, bana helâldir.' "(1)

"Yine Hz. Peygamber’e, Maiz b. Malik el-Eslemi isminde birisi gelip: 'Beni temizle!..' diyerek zina ettiğini dört defa ikrar etmiş, Hz. Peygamber de akli melekesini, sarhoş olup olmadığını ve medeni hâlini sorduktan sonra onu recmettirmiştir."(2)

Alkol, şeytan işi pislik olarak yasaklanmıştır. Bunun için sarhoşluk mazeret sayılmaz. Sarhoş yaptığından, söylediğinden mesuldür. Yaptıklarından günaha girer. Sarhoş dinen boşanmayı gerektiren bir şey yaptı ve söyledi ise boşanmış, nikâhı gitmiş olur, cinayet işlese kısas gerekir vesaire.

Yani içki içen birinin yapacaklarından sorumlu olacağı hükmü nihai bir hüküm olup, bu hükümle ters düşen hadislerin tahkik ve tevil edilmesi gerekir.

Peygamber Efendimiz (asm)'in bu hadisinde sarhoşluğun mazeret teşkil edeceğine dair açık bir hüküm/ifade bulunmuyor. Belki de tahkik ve sorgulama amacı ile sarhoş olup olmadığını soruyor olabilir. Çünkü sarhoş bir adamın şahitliği geçerli değildir, ayıkken aynı suçu itiraf ederse o zaman sorumlu olur.

Deli, sarhoş ve çocuk gibi, aklı başında olmayanların veya aklî yönden mümeyyiz olmayanların sözüne güvenilemeyeceği için, şahitlikleri kabul edilmez. Yani Peygamber Efendimiz (asm) "Sarhoş musun?" sorusunu, "o an aklı yerinde mi ne söylediğini biliyor mu" anlamında soruyor, yoksa zinayı "sarhoşken mi işlemiş" demiyor.

Dipnotlar:

(1) bk. Sözler, Yirmi Yedinci Söz.

(2) bk. Buhari, Hudûd, 25; Müslim, Hudûd, 22; Ebu Davud, Hudûd, 23; Hakim, Müstedrek, VI/363; İbn Hanbel, V/217.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editör

Kategorisi: Beşinci Mani | Yazar: Sorularla Risale | Okunma Sayısı: 2009 | Word indir | Pdf indir
Paylaş

Yorumlar

Ziyaretçi (doğrulanmadı)
Allah razı olsun kolay gelsin...
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
BENZER SORULAR
Yükleniyor...