Üstad, içtihad kapısı kapanmış diyorsa, Kur'an'dan başka manalar çıkmaz mı diyeceğiz? Bu, Kur'an'ın evrenselliğine gölge düşürmez mi? Özellikle tıp alanında, bilim ve teknoloji alanındaki gelişmeler, Kur'an'ı daha iyi anlamaya sebep olamaz mı?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Evvela; Üstad Hazretleri içtihat yolu kapanmıştır, demiyor; "açıktır, ama ona girmeye birtakım engeller var" diyor. İfade aynen şöyle geçiyor:

"İçtihad kapısı açıktır. Fakat şu zamanda oraya girmeye ALTI MÂNİ vardır." (1)

İkincisi; girilmesine engeller olan içtihat, ameli ve mezhebi içtihattır. Yoksa Kur’an’ın parlak delillerini anlamak, onları keşfedip ilan etmek, ince ve latif manaları istinbat edip izah etmek yolu her daim açıktır. Risale-i Nurlar bunun en somut ve güzel bir örneğidir. Kur’an üzerinde tefekkür etmek, onun üstünde kafa yormak, onun tatlı ve güzel manalarını araştırmak, ameli içtihat kapsamına girmez ki, o kulvarda dolaşmak men edilmiş olsun.

Üçüncüsü; Kur’an’ın yüzde doksanı muhkem olup, zaten mezhebi anlamda içtihada kapalıdır. Mevzu bahis olan içtihat, Kur’an’ın yüzde onluk kısmıdır ki, bu hususta Asr-ı saadet döneminde her asra yeterli gelecek genişlikte içtihatlar ortaya konulmuştur. Mesela; halihazırda cari olan İmam Azam’ın Hanefiliğini aşan yeni bir mezhep, yeni bir ekol oluşmamıştır. Hanefilik ve diğer üç hak mezhep; genel anlamda insanlığın ihtiyacını görüyor. Bu asra özgü bazı ufak tefek meseleler de olabilir tabi. Ama genel manada artık Hanefi mezhebi bu asra dar ve yetersiz geliyor demek, insafla bağdaşmaz.

Dördüncüsü; Üstad Hazretlerinin zikrettiği altı engel kalkıp, uygun ve mümbit bir zemin olursa, o zaman pekala yeni içtihatlar da gündeme gelebilir. Ama Allah’ın varlığının tartışıldığı, materyalist olan bu asırda, yüzde onluk ameli konuları tartışmaya açmak, hakikaten sığlık ve basiretsizlik olur. Düşünsenize, imanı tehlikede, farzları terk etmiş, büyük günahları serbestçe işleyen bir toplumun huzurunda, ibadetin kemali ile ilgili içtihadi tartışmalar yapıyoruz. Bu ne yaman çelişki demezler mi?

(1) bk. Sözler, Yirmi Yedinci Söz.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Yorumlar

Ziyaretçi (doğrulanmadı)
peki içtihad kapısının açık olduğunu neden söyledi üstad girilmeyecekmi bu açık kapıdan. sadece bu kapıdan bakınmı deniyor. ne demek istiyor üstad.
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
Editor (Muaz)

İçtihadı engelleyen şartlar ortadan kalkar zemin ve şartlar olgunlaşırsa içtihat olabilir. Bu kapı ebedi olarak kapanmış değildir.

Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.

BENZER SORULAR

Yükleniyor...