Üstad İkinci Şua'da, Hz. Ali (r.a)'ın altı ism-i azamına yedinci olarak Ehad ismini mi ilave ediyor?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Üstad Hazretleri bu ifadelerinde “Ehad” ismini İmam Ali (ra)’in altı isme ekleyerek yedinci bir isim olarak tabir ediyor.

İsm-i Azam gizli olduğu için her alim ve evliya kendi kabiliyet ve meşrebince bir ismi veya birkaç ismi İsm-i Azam şeklinde tasvir etmişler. İmam Ali (ra) altı ismi İsm-i Azam veya onun makamında görüyor. Üstad Hazretleri de bu altı isme kendi meşrep ve içtihadı ile bir yedincisini ilave ediyor.

Ferd ismi Allah’ın her noktada birliğini ve tekliğini ifade eden geniş ve kuşatıcı bir ismidir. Ehad ve Vahid isimleri Ferd isminin, tabiri yerinde ise, alt birimleridir. Yani Allah’ın kainattaki bütün Ehadiyet ve Vahidiyet tecellileri Ferd isminin meseleleridir, denilebilir.

Kainatın umumunda azamet ve kibriya ile tecelli eden isim ve sıfatlarına vahidiyet denir. Onun küçük bir modeli hükmünde olan cüz’ündeki tecelliyatına da ehadiyet denir.

Vahidiyet: Külli ve umumi bir tecelliyattır. Ehadiyet ise, cüzi ve hususi bir tecelliyattır. Bu hakikate, şöyle bir temsil ile bakabiliriz:

Mesela, büyük bir denizin üstüne, denizi ihata edecek kadar büyük harflerle kelime-i tevhit yazılsa, bu yazıyı okuyabilmek için, denizi kuşbakışı ihata edecek bir mevkie çıkmak lazımdır. Ama buna herkes tam güç yetiremeyeceği için, o yazıyı yazan zat, aynı manayı ve şekli ifade eden o yazıyı denizin damlalarına da yazıyor. Böylece her nazar sahibi, o denizin umumu üstündeki yazıyı damlalar vasıtası ile okuyor. Sonra o denizin üstündeki haşmetli yazıya intikal ediyor. Yoksa, damla olmasa, o yazıyı okuması mümkün değildir.

İşte, deniz kainattır, o yazı ise Allah’ın isim ve sıfatlarının tecellisidir. Damla ve üstündeki aynı yazı ise, kainatın umumundaki o tecellilerin cüzündeki tecellisidir. Deniz, vahidiyeti; damla ise ehadiyeti temsil ediyor.

Bütün nebatat veya umum çiçekler, vahidiyeti gösterir; küçük ve tek bir çiçek ise, ehadiyeti gösterir. Vahidiyet, azamet ve kibriya’yı temsil eder; ehadiyet ise, cemal ve şefkati temsil eder.

Ferd ismi ise bütün bu manaları dairesine alan genel bir isimdir.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

Yorumlar

A.Mustafa
BİN BAREKALLAH RABBİM İLMİNİZİ OKYANUSLARDAKİ YAZILARI OKUYACAK BÜYÜKLÜKTE İLM-İ KUR-AN'I NASİP ETSİN. AMİN
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
Yükleniyor...