Üstad kadın hakim Hesna Şener'i talebeliğine kabul edip, ona gavsların isimlerinin yanında dua ediyormuş. Bu hanım okuyup iyi bir makama gelip dine hizmet etmiş. Biz de kızlarımızı okutup çalışmalarına müsaade etsek, doğru olur mu?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Bu konuya birkaç açıdan yaklaşmak gerekir:

1. Üstadımız bu hakime olan ablamızın bu işe girmesi için teşvik etmiş değildir. Üstadımızı tanıdıkları vakit zaten bu işte çalışıyorlarmış.

2. Üstadımız bunların işten ayrılmak istemeleri fikirlerine karşı çıkmış, burada İslama ve masum insanlara faydaları dokunabileceklerini ifade etmiş ve ayrılmalarına taraftar olmamıştır.

3. Hanımların uygun ortamlarda yüksek eğitim almalarının ve uygun şartların bulunduğu ortamlarda çalışmalarının dinen bir mahsurunun olmadığı dini bir kaidedir.

4. Hanımların "kadın doktoru, kadınlara vaaz verecek bir vaize, kız çocuklarımıza ders verecek bir öğretmen" olmasının bir mahsuru olmadığı gibi, bu mesleklere müspet ve dindar kızların teveccüh etmeleri hikmetli olacaktır.

Madem bu zamanda kızların çoğunun okumak ve meslek sahibi olmak istedikleri bir vakıadır. Öyleyse bu anlamda içerisinde bir şevk bulunduran ve eğitimle alakadar olan ve okumak isteyen kızlara yol göstermek elbette hikmetli bir davranış olacaktır.

İlave bilgiler için tıklayınız:

- Risale-i Nur'da kadının sosyal hayattaki yeri nedir, kadının çalışması uygun mudur?
- Risalelerde bayanların çalışması ile ilgili bahsedilen konular nelerdir? ...
- "Medeniyet ise, kadınları yuvalarından çıkarıp, perdelerini yırtıp, beşeri de baştan çıkarmıştır." cümlesini nasıl anlamalıyız, ...

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

BENZER SORULAR

Yükleniyor...