Üstad; kadınların erkeklere sefahette yetişmediğini ve kadınların fıtratında bu olduğunu söylüyor. Başka yerlerde de ahir zaman fitnesinin kadınların yüzsüz yüzünden çıktığını söylüyor. Burda bir çelişki yok mu?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

"Nasıl ki kadınlar kahramanlıkta, ihlâsta, şefkat itibarıyla erkeklere benzemedikleri gibi, erkekler de o kahramanlıkta onlara yetişemiyorlar. Öyle de o mâsum hanımlar dahi, sefahette hiçbir vecihle erkeklere yetişemezler. Onun için, fıtratlarıyla ve zayıf hilkatleriyle nâmahremlerden şiddetli korkarlar ve çarşaf altında saklanmaya kendilerini mecbur bilirler. Çünkü, erkek sekiz dakika zevk ve lezzet için sefahete girse, ancak sekiz lira kadar birey zarar eder. Fakat kadın sekiz dakika sefahetteki zevkin cezası olarak, dünyada dahi sekiz ay ağır bir yükü karnında taşır ve sekiz sene de o hâmisiz çocuğun terbiyesinin meşakkatine girdiği için, sefahette erkeklere yetişemez, yüz derece fazla cezasını çeker." (1)

Kadınların hayasız yüzü ve tesettüre riayet etmeyişi sefahetin başlayıp artmasına sebeb ise, nefislerini dizginleyemeyip kendi heva ve hevesleri peşinde dolaşan erkeklerin büyük günahlara girmesi de bunun sonucudur.

Bir fizik kuralı olarak; etki tepkiyi doğurur. Açık saçık bayanların o hali, erkeklerin onlara kem gözlerle bakmasına sebebtir diyebiliriz.

Yirmi Dördüncü Lem'a'da, tesettür hakikatinin fıtri boyutuna dört hikmet çerçevesinde dikkat çekilir:

- "Birinci Hikmet" kadınların zerafet ve nezaketinin korunabilmesinin tesettürü gerektirdiği hususudur.

- "İkinci Hikmet" örtünmenin psikodinamik zemininde yer alan kıskanma duygusu ile ilgilidir.

- "Üçüncü Hikmet" güven duygusu için örtünmenin gerekliliği konusu üzerine kurulmuştur. "Dördüncü Hikmet"de ise, aile müessesesinin korunabilmesi için tesettürün gerekliliğine dikkat çekilir.

Kadınlar için tesettür, yaratılışlarının gereğidir. Yeme içme ne derece fıtri ise, tesettür de öyle fıtridir. Dikkat edilirse tüm meyveler fıtri bir elbise ile sarılıdır. Bu elbise soyulduğunda, o meyve kokuşmaya başlar. Kadın da dinin emrettiği kıyafet ölçülerini ihlal ettiğinde çok şeyler kaybeder.

Açılan bayanların kendilerini gayet rahat hissetmeleri fıtratın çok ciddi yara almasına alamettir. Nasıl ki insan yalan söylese rengi kızarır, vicdanen rahatsızlık duyar. Rengi kızarmıyor, vicdanı sızlamıyorsa ileri derecede bozulma göstergesidir. Öyle de açık saçıklıktan hoşlanmak, hatta bunu savunmak fıtrata bir isyan ve başkaldırıdır.

(1) bk.Lem'alar, Yirmi Dördüncü Lem'a.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

BENZER SORULAR

Yükleniyor...