Block title
Block content

Üstad kainatta çok dengelerin ve ilişkilerin bulunduğunu belirtiyor. Kıyametin kopmasının da bu ilişkilerden birinin bozulmasına bağlıyor. Bu konuda bilgi verir misiniz?

 
Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Üstadın bahsettiği denge ve ilişki maddi bir denge ve ilişki değildir. Manevi denge ve ilişkilerden bahsediyor. Bir yerde manevi alem bozulursa, yani iman ve ibadet manası tamamen ortadan kalkar ise, maddi alemdeki düzenin de gerekçesi ve devam sebebi ortadan kalkmış olur. O zaman, o maddi alemin harabiyetine ve kıyametine kadere fetva çıkartır.

Kainatın ve insanların yaratılış gayesi iman ve ibadettir. Bu gaye ortadan kalkar ise, kainat ve insan da ortadan kalkar. Dolayısı ile maddi alem, manevi alemin üzerinde duruyor. Manevi alem çöker ise, buna bağlı olarak maddi alem de çöker. İşte üstadın kast ettiği denge ve ilişki bu manayadır. Zaten kıyametin kopma gerekçesi de iman ve ibadetin yeryüzünde kalkıp, kopma derecesine gelmesidir.

Yoksa Allah’ın, kıyameti koparması için maddi dengelerin bozulmasını  beklemesi diye bir şey söz konusu değildir. Zaten bütün maddi alemin dizgini ve tedbiri Allah’ın kudret elindedir. O dilerse, bir anda bütün kainatı yerle bir edebilir. Kıyametin hangi maddi sebep ve gerekçe ile oluşması o kadar önemsenecek bir olay da değildir. Allah bir yıldızına yörüngenden çık emrini verdi mi, bütün alem yerle bir olur.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editör

Kategorisi: İkinci Maksat, Dördüncü Esas | Yazar: Sorularla Risale | Okunma Sayısı: 2557 | Word indir | Pdf indir
Paylaş
BENZER SORULAR
Yükleniyor...