Üstad kendisi sarık taktığı halde, neden talebelerine kravat takmalarını söylemiştir?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Üstad Hazretlerinin talebelerine kravat takmaları hususunda telkin verdiği yönünde bir ibare, Risale-i Nurlarda geçmiyor. Geçtiğine dair bir ibare ya da güvenilir bir kaynak varsa paylaşmanız rica olunur.

Diğer bir husus, kravat takmanın dini açıdan bir sakıncası yoktur. Dileyen takar, dileyen takmaz, bu, kişilerin tercihine kalmış bir şeydir.

Dine uygun olan örfe uymak, Hanefi mezhebinde kullanılan bir usuldür. Yani toplumun normal, hatta bazen gerekli kabul ettiği örflere uymak normalken, uymamak mürüvvetsizlik olarak addedilmiştir. Hatta kravat, devlet dairelerinde mecburi tutulmaktadır, tabi buna doğru demiyoruz; ama kişileri zor durumda bırakacak bir bağnazlık da yanlış olur kanaatindeyiz.

İlave bilgi için tıklayınız:

Üstad sarık taktığı halde neden sakal bırakmamış, ikisi de şeairden değil midir?

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

Yorumlar

Nurun fedaisi
Yukarıda "Geçtiğine dair bir ibare ya da güvenilir bir kaynak varsa paylaşmanız rica olunur." demişsiniz. Ben de onun için Zübeyir Gündüzalp Ağabey'in Bir Dava Adamı'nın Not Defteri'nden şu kısmı gönderiyorum: "2-Libas: Giyiniştir. “Bir insan bir muhitte giyinişiyle karşılanır, fikirleriyle ağırlanır.” Üstadımız onun için “Kravat takın” demiş." Bu ibarelerde Hazret-i Üstâd’ın böyle bir ifadesi geçiyor. Selam ve dua ile..
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
Yükleniyor...