Üstad "La yestevi"den önce istiazede bulunmuş mudur? Yani, üç defa "euzu billahi's-semiil alimi mine'ş-şeytani'r-racim." demiş midir?

Soru Detayı

Ustad hazretleri sabah ve akşam namazlarından sonra la yesteviyi okurken öncesinde 3 kere 'euzu billahis semiil alimi mineş şeytanir racim' demişmidir?Ben kutubu sittede geçen bir hadis münasebetiyle bunu hep böyle okuyordum. Bir kişi üstad la yesteviden önce ekstradan istiaze getirmemiş normal okumuş dedi, izah edermisiniz

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Önce şunu ifade edelim ki, Üstad Hazretleri dine tabidir, din belirleyici ya da dine kural koyucu değildir. Peygamber Efendimiz (asv)'in sünneti ne ise Üstat da biz de ona tabi olmakla mükelleftiz. Bu sebeple Üstadımız böyle yapmış ya da yapmamış diye bunu hükme bağlamak doğru bir yaklaşım değildir.

Üstadımızın öyle veya böyle yapmasının özel bir sebebi olabilir ya da Şafi mezhebine göre hareket etmiş olabilir. Bu yüzden Üstadımızı bir mezhep imamı gibi değerlendirmekten vazgeçip, dört mezhebin görüşlerine göre hareket etmeliyiz. Üstadımız da dört mezhebe uymamız gerektiğini ifade ediyor.

Nahl Sûresi’nin 98. âyetinde yer alan;

"Kur’an okuyacağın zaman, kovulmuş şeytanın şerrinden Allah’a sığın."

emrinden, âlimlerin bir kısmı vücub hükmünü çıkarmışlarsa da âlimlerin çoğunluğu bunun müstehab olduğu ve Kur’an okumaya başlamadan önce istiâzede bulunulmasının daha uygun olacağı görüşünü benimsemişlerdir. Ayrıca Kur’an okurken meydana gelebilecek hatalardan Allah’a sığınma arzusu da bunu gerektirir.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?
Yükleniyor...