Block title
Block content

Üstad, "Mülk sahibi mülkünde istediği gibi tasarruf eder" diyor. Başka yerlerde de "Allah vadinde durmazsa zulüm olur, çirkinlik olur." gibisinden ifadeler kullanıyor. Nasıl anlamalıyız?

 
Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Üstadımız "kâinatın yaratılış biçimine göre zulüm olur" demek istiyor. Yoksa mutlak anlamda -haşa- Allah’a zulüm isnat ve izafe etmek mümkün değildir. Çünkü "zulüm, bir başkasının mülkünde haksız tasarrufta bulunmak" anlamına geliyor. Mülkün yegane sahibi Allah ise, ona hakiki anlamda zulüm izafe etmek mümkün değildir.

Mesela, mideyi acıkacak bir şekilde yaratırsa, ona rızık vermesi hikmet açısından gerekli oluyor. Şayet açlığı yaratır, sonra açlığı giderecek rızık yaratmaz ise, o zaman hikmete uygun olmuyor ve hikmet açısından zulüm gibi görünüyor.

Her insanın kalbine beka aşkını koyup bekayı yaratmamak, yaratılış hikmeti açısından zulüm gibi duruyor.

Yine Firavun'un zulmü ile Hz. Musa (as)’in masumiyeti ile eşit bir şekilde yok olup gitmeleri, adalet açısından zulüm gibi görünüyor.

Yani Allah kendi kendi ile çelişmez, faraza çelişir ise bu zulüm gibi olur, denilmek isteniyor. Çünkü açlığı yaratıp rızkı yaratmamak bir çelişkidir ki, Allah bundan münezzeh ve mukaddes olduğu için, yeryüzünü rızıkla doldurmuş.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editör

Paylaş
BENZER SORULAR
Yükleniyor...