Üstad nasıl oluyor da, doksana yakın kitabı ezberleyebiliyor? Bunun için herhangi bir teknik mi kullanıyordu? Bizler de aynı şeyi yapabilir miyiz acaba?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Bazı teknik çalışmalarla hafızanın eğitildiği ve geliştirildiği doğrudur. Bugün bu sahada bir çok çalışmalar ve eğitim metotları uygulanmaktadır.

Lakin hafıza ne kadar eğitilmiş ve geliştirilmiş olsa da İlahi vergiye yetişemiyor ve yetişemez. Üstad Hazretlerinin hafızası Allah vergisidir ve fıtri bir kabiliyettir. Suni çalışma ve metotlarla ona yetişmek mümkün ve kabil değildir.

Allah, hikmeti gereği bazı insanları mükemmel bir deha ve hafıza ile donatıyor. Bu mükemmel deha ve hafıza, bazen şerde bazen de hayırda işliyor. Hazreti Ömer (ra) nasıl bir deha ise, Ebucehil de o nispette deha bir şahsiyetti. Lakin Ebucehil bu dehasını hayırda değil de, şerde istihdam etti.

Özetleyecek olursak, fıtri ve vehbi nimetleri suni ve kesbi yollar ile yakalamak kabil ve mümkün değildir. Lakin geliştirmek ve eğitmek mümkündür, bizler elbette ki, bunun için çabalayabiliriz.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?
Yükleniyor...