Block title
Block content

Üstad, radyodan bahsederken hava zerrelerinin radyo dalgalarını yaymasından söz ediyor. Oysa bazı çevreler radyo dalgalarının yayılmasının hava zerreleri ile alakası olmadığını, dalgaların kendi enerjileri ile yayıldığını söylemektedirler.

 
Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Risale-i Nurlarda sesin hava zerreleri (atom) ile nakledildiği söyleniyor ki, sesin hava dalgaları ile nakledildiği görüşü ile çelişen bir tarafı yoktur. Hava dalgaları da zaten hava atomları ile yapılan bir eylemdir. Bilimin kesinlik kazanmış verileri hakikattir. Bu yüzden inkar edilemezler.

Risale-i Nurlar bilim kitapları olmadığı için, bir bilim kitabı gibi ondan fenni bir takım açılım ve izahlar beklemek doğru olmaz. Ya da  Risale-i Nurları bilim kitapları ile bire bir kıyaslamak doğru değildir.

Üstad Hazretleri bir bilim adamı edası ile değil, bir din alimi edası ile bilimsel verileri kullanmıştır. Bu yüzden Risale-i Nurların ifadelerinde ve izahlarında tam bir bilimsel açılım yoktur ki, bilimsel bir eleştiriye konu olsun.

Esir: Görülmeyen ve varlığı bir takım verilerle kabul edilen lâtif, rakik, elâstikiyeti hâiz seyyal ve akacı bir maddedir. Aynı zamanda bütün kâinatta bulunan ve her tarafı kaplamış olan lâtif bir maddedir. Elektrik, ışık ve hararetin yayılmasına vasıtalık da eder.

 Radyo ve telsiz gibi haberleşme araçlarının, hiç maddesiz olarak dalga ile iletilmesi mümkün değildir. Belki bu hava atomu olmayabilir, ama atomdan daha küçük olan esir maddeleri bu dalgalara vasıtalık etmesi kuvvet ile muhtemeldir. Esirsiz ve maddesiz bir boşlukta dalgaların ilerlemesi hem akla, hem de bilime aykırı bir durumdur. Üstad Hazretleri burada belki esir maddesini kast etmiş olabilir. Havanın içinde, nihayetinde atomlar ve atomların içinde de esir maddesi vardır. Esirsiz ve atomsuz dalgaların hava içinde yayılması pek mümkün görülmüyor.

Bu hususta bilimsel bir tezi takdim edelim:

Çevremizde ses çıkaran sayısız varlık vardır. İnsanlar, hayvanlar, taşıtlar, müzik aletleri, şelale, rüzgâr, yağmur ses çıkaran varlıklardandır.

Kendiliğinden ses çıkaran varlıklara doğal ses kaynakları denir. Ses kaynaklarının ses çıkarabilmesi için titreşim gerekir. Müzik aletlerinde bunu çok net görebiliriz. İnsanların ses çıkarması da titreşimle olur. Gırtlağımızda bulunan ses telleri akciğerlerimizde bulunan hava ile titreşerek ses çıkmasını sağlar.

Sesin yayılması için maddesel ortama ihtiyaç vardır; yani boşlukta ses yayılmaz. Ses, dalgalar halinde yayılır. Ses kaynağından çıkan ses, maddenin taneciklerini titreştirir. Bu nedenle ses yayılır.

Ses dalgasının her bir tam devrinde bir sıkışma ve bir seyrekleşme serisi vardır. Ses, tanecikten taneciğe yayılır, tanecikler ne kadar sık ise o kadar hızlıdır. Sesin yayılma hızı sırasıyla katıdan sıvıya, sıvıdan gaza azalır. Hız (V) = uzaklık (D)/ süre (T) biçiminde gösterilen genel hız formülü aslında teorik bir değer niteliği taşımamaktadır. Çünkü bu formülde göz önüne alınmayan dış faktörler, ses dalgalarının hızı üzerinde bir dizi etkiler yaratır. Örneğin rüzgar sesi uzaklara taşır, gece ve gündüzün sıcaklık farkları ses dalgalarını etkiler. Ses dalgaları katılarda yaklaşık olarak 5000 m/s hızla yayılır. Suda 1453 m/s hızla yol alır. Havada 340 m/s yol alır. Ses kaynaklar ikiye ayrılır, bunlar doğal ses kaynakları ve yapay ses kaynaklarıdır... (wikipedia web sayfasndan alınmıştır)

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editör

Paylaş

Yorumlar

1991
Üstad bir eserinde uzay boşluğunda esir maddesinin elektiriği ilettiğini söylüyor. Elektromanyetik dalgalar da elektirik gibi düşünülebilir.
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
BENZER SORULAR
Yükleniyor...