Üstad; "Risale-i Nur, Kur'an'dan süzülmüştür." diyor, bunu nasıl anlamalıyız? "İçerde ne varsa, dışarı da o süzülür." diyerek, Üstad'ın -hâşâ- Kur'an ile Risale-i Nurları bir tuttuğu iddia ediliyor, bilgi verir misiniz?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Süzülmek tabiri; Risale-i Nur bütün gücünü ve hakikatini Kur’an'dan alıyor ve ondan besleniyor anlamında kullanılıyor. Yoksa Kur’an gibiyim diyen, Kur’an ile eşitlik davası güden birisi, süzülmek ifadesini değil ona muaraza anlamında rekabeti ihsas eden ifadeleri kullanır.

Risale-i Nurlar; Kur’an’ın tefsiri olmasından dolayı, içerik olarak ona benzemesi gayet doğal bir durumdur. Bütün tefsirler içerik olarak Kur’an’a benzerler; çünkü tefsirlerin amacı Kur’an’ın içeriğini geniş kitlelerin anlamasına yardımcı olmaktır.

“Kur’an bir okyanus, Risale-i Nurlar ise bu okyanustan süzülen bir damla gibidir.” ifadesini, Kur’an'la kendini eşdeğer tutuyor şeklinde yorumlamak doğru bir değerlendirme değildir.

Kur’an’ın içeriği bal iken, onu yorumlayıp tefsir eden bir eserin içeriğinin yoğurt olması herhalde düşünülmez. Sızan; sızılandan nasıl üstün tutulur, anlamak gerçekten zor. Sızmak ve süzülmek tabirleri; zaten azlık ifade ederler. Mesela büyük bir havuzun içindeki yüz tonluk su, başka bir yere üç litre su sızıntı verse, bu üç litrelik sızıntı havuzdan nasıl büyük olabilir veya kıyaslanabilir...

Kur’an bir güneş, Risale-i Nurlar ise bu güneşten süzülüp gelen küçük bir pırıltıdır, ifadesinde de aynı manaya işaret ediliyor.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?
Yükleniyor...