Block title
Block content

Üstad Risale-i Nur'da XIII. Asrın minaresinden bağırdığını naklederek Mehdiyyet konusunu ima etmektedir. Bu minare konusunun geçtiği yerlerde kastedilen hadislerdeki Emevi Camii'nin "beyaz minare" olarak nakledilen minaresi ile alakası var mıdır?

 
Cevap

Değerli Kardeşimiz;

"Hz.İsa, Suriye'nin doğu kesiminde, beyaz minarenin yanında, sarı renkli iki elbise giymiş vaziyette, iki meleğin kanatları üzerinde dünyaya inecektir…" (Müslim, Ebu Davud, Tirmizi).

"Hz. İsa'nın Şam Camisi (Emevi Camisi)'nin doğu minaresine ineceği ve daha sonra Müslümanlara yardım için Kudüs'e gideceği" belirtilmektedir.

Üstad'ın On Üçüncü Asrın minaresinden bağırması ise, eserleri ve fikirleri ile bu asra ve sonraki asırlara ışık tutması ve zor durumda kalan ümmete yol göstermesi anlamındadır.

Üstad'ın, kıyamet alametlerinin çıktığı ve hakim olduğu bir hengamda,  Emevi Camisi'nde hutbe vermesi ve Hz İsa’nın  (as) Emevi camiine inecek olması ve Hz. Mehdinin ardında namaz kılması gibi tabolar, hadislerle sabit olunca, ister istemez akla bir kapı açar kanaatindeyiz.

Suriye halkı içinde de, beyaz minareye Hz İsa’nın ineceği inancı, hadislerin bir yansıması olarak bakabiliriz. Üstad'ın, Emevi camiinde verdiği hutbe esnasında, bir çok hadislerin manasının tecelli etmesi mümkündür ve alametleri vardır.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editör

Paylaş

Yorumlar

Nurun fedaisi
Bir şey aklıma geldi.. sormak istiyorum.. Oranın halkı Mehdi'nin Emeviye Camii'ne geleceğini ve bunun içinde Mehdi için minareye bir at bağlamaları.. Üstad Bediüzzaman Hazretleri’nin Emeviye Camii'nde ki hutbesinden sonra o atın kaldırılması.. Buna mı bakıyor?.. Bir de "Üstad'ın, Emevi camiinde verdiği hutbe esnasında, bir çok hadislerin manasının tecelli etmesi mümkündür ve alametleri vardır." Derken Hz. İsa Aleyhisselâm'ın Üstadın arkasında namaza durduğunu mu îma ediyorsunuz?.. O zaman mı gelmiş olabilir kanaatindesiniz?.. Cevap verirseniz sevinirim.. Selam ve dua ile..
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
Editor (Muaz)
Bu gibi şeyler bir kanaatten öteye geçemez bu yüzden siteden bu tarz kanaatleri açık açık yazmayı uygun görmüyoruz.
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
oğuzhangözüpek
Bu gibi meseleler DİNİN bize bakan CEPHESİYLE asliyetten sayılmaz. Hem geleceğe ait haberler GAYB olup gaybı İSE SADECE ALLAH bilir. Üstad dahi gelecek ile ilgili haberlerin SİSLİ olacağını çoğunlukla net ifade edilemeyeceğini belirtir. BU nedenle ZANNIN hatalara yol açma ihtimali de vardır. En iyisi, mahrem sayılan böyle konular da BİLGİLERİMİZİ kendimize saklamaktır...Mesele Hz. İSA'nın veya Hz.Mehdi'nin kim olduğundan çok KENDİMİZİN ahirette ne olacağıdır....AHİRETTE ne olcağımızın MİHENGİ DE KUR'ANIMIZ VE sünneti seniyyedir.
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
Yükleniyor...