Üstad, Risale-i Nurlarla, nefsini terbiye mi etmiştir, yoksa nefsini öldürmüş müdür?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Risale-i Nur mesleği sahabe mesleği olduğu için, nefsi öldürmek değil, nefsi terbiye ve ıslah yolu ile tezkiye etmek esastır. Nefsi öldürmek, tarikat ve tasavvuf mesleğinin bir metodudur. Risale-i Nurlar bu zamanda sahabe mesleğinin bir temsilcisi olmasından dolayı, hakikatlere tarikat berzahına girmeden doğrudan yükseliyor. Uzun ve meşakkatli riyazet ve seyri ruhaniye muhtaç kalmıyor.

Hem nefsi öldürmek, terakki ve kemalatın yolunu kapamaktır. Halbuki nefis, insana, hayatının son anına kadar terakki ve tekemmül etmesi için musallat edilmiş bir düşmandır. Düşmanın ilk etapta öldürülmesi, bu terakki ve tekemmülün yolunu kesmek olacağı için, nefsi öldürmek yerine ıslah ve terbiye ile tezkiye yoluna gidilmelidir. Sahabeler nefsini öldürmeyip tezkiye etmişlerdir.

Nefsin tezkiye edilmesi, iman hakikatleri karşısında teslim-i silah edip hayırda işlemesi ve hareket etmesi demektir. Yani nefis iman hakikatlerinin karşısında öyle bir duruma geliyor ki artık şerde değil hayırda hareket ediyor. Böyle bir nefis ıslah ve tezkiye olduğu için öldürülmeye değil şefkate ve merhamete liyakat kazanmış demektir. Üstad Hazretlerinin nefsi bu kapsama giriyor.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?
Yükleniyor...