Üstad Risalelerde hakimlere hitap ederken; "Mahkeme-i alinizden" , "Sayın" diyor. Üstadımızın, dinsiz hakimlere böyle hitap etmesi doğru mudur?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Bu meseleye birkaç cihetten bakabiliriz.

Birincisi; söz konusu hakimlerin dinsiz olup olmadıklarını bilemiyoruz. Böyle bir iddiada bulunmak doğru değildir. Aralarında din düşmanı olanlar olabilir. Ancak bir genelleme yaparak, "o zamanın hakimleri dinsizdi" demek, itikadi açıdan tehlikeli ve mesuliyetli bir durumdur. Kaldı ki, Üstadı tahliye eden hakimler de olmuştur. Nitekim bir hanım hakimi Üstad taktir etmiştir ve onu duasına da dahil etmiştir.

İkincisi; o saygı hakimin şahsına değil makamadır. O makama saygı kalmaz ise; adalet mekanizması işlemez hale gelir. Hukuk bütün saygınlığını yitirirse, anarşizme kapı aralanmış olur. Toplumun örnek aldığı şahısların tavır ve davranışları, bu yüzden çok önemlidir. Zaman gelir o makamlar Allah’ın adaletini dağıtırlar. Bu yüzden o makamlar yıpratılmamalıdırlar.

Üçüncüsüi; Risale-i Nur mesleğinde kavl-i leyyin esastır. Kavl-i Leyyin; yumuşak ve tatlı şekilde konuşmak anlamına gelmektedir. Peygamberimizin (asv) konuşma metodu ve peygamberlerin tebliğ usulünü ifade eden bir terimdir. Yüce Allah Hz. Musa (as) ve Harun’a (as) Firavun’un yanına gittikleri zaman nasıl konuşmalarını gerektiğini ders verirken şöyle buyurur:

“Firavuna gidin. Çünkü o azmış ve yoldan çıkmıştır. Ona ‘kavl-i leyyin' ile konuşun ve yumuşak söz söyleyin ta ki öğüt alsın ve korksun.”(Taha, 20 / 43-44)

Dördüncüsü; o hakimler dinsiz bir komitenin baskı ve cebri ile hareket ediyorlar. Üstad Hazretleri bunu bildiği için vasıtalara değil, vasıtaların ardındaki güçlere gereken lafı söylüyor.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

SORULARLARİSALE 2024 ANKETİ
Bu içeriği faydalı buldunuz mu?
Yükleniyor...