Üstad Tabiat Risalesi'nde, "Çendan elsiz ve gözsüz ve çekiçsiz bir defter ve fihriste-i Rabbani..." derken, DNA'dan bahsettiği söylenebilir mi?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Bu gibi mutlak ve genel ifadeler İlahi sanatların harika ve mükemmel olduğuna işaret ediyor. İfadeler mutlak ve genel olduğu için, her dönemin insanı kendi döneminin fikri ve ilmi yapısına göre o ifadeleri değerlendirebilir.

Mesela, Üstad Hazretleri maddenin en küçük yapı taşına zerre tabirini kullanıyor ki, zerre bir dönem için atomdu. Şimdi atomdan daha küçük yapı taşları keşfedildi. Şayet Üstad Hazretleri kendi döneminin ilmi tespitine göre maddenin en küçük yapı taşı atomdur dese idi, ifade darlaşır ve genel geçer manasını kaybederdi. Bu yüzden ifadeler mutlak ve genel olmuştur, benzer metotlar Kur’an'da da aynıdır.

Risale-i Nurlar, kainata ve içindeki fenni hakikatlere sadece delil noktasından ve tebei olarak bakar. Yani yüzeysel bir nazar ile bakar. Bir fizik, kimya, biyoloji gibi derinlemesine ve etraflıca bahsetmez. Bu yüzden Risale-i Nurlara bir fen kitabı gibi değil, bu zamanda Kur'an’ın hakikatli bir tefsiri nazarı ile bakmak gerekir. Üstad Hazretleri fenni hakikatlerden dem vururken, bir fen alimi gibi değil, kendi davasına delil ve karine olması için yüzeysel bir yaklaşımla yaklaşıyor.

Üstad'ın ifadeleri fennin genel malumatları olmasından, derinlemesine bir fenni malumat istemezler. O malumatlar sadece ana temanın ispatında bir araç bir vasıtadır. Tıpkı güneşten bahsederken, herkesçe bilinen hikmet ve faydalarının zikredilmesi gibi.

Şayet Risale-i Nur güneşten, fen ilimlerinin bahsettiği gibi bahsetmiş olsa idi, kimse bir şey anlamazdı ya da sadece konunun uzmanlarına mahsus bir kitap olurdu. Bu da maksadına ve gayesine zıt bir hâl olurdu.

Risale-i Nur'un maksadı iman ve marifettir, yoksa fenni malumatları ders vermek değil.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

Yorumlar

abdullah_06
Üstad'ın bir kerameti olabilir diye düşündük, çünkü bugün canlıların menşei teorisinde, her canlının kendi Dna'sına bilgi ekleyerek oluştuğu söyleniyor.bir hücrenin şifresi dna, dna'nın şifresi ise karbon hidrojen azot fosfor gibi tek bir atomdan türemiş maddeler olduğunu teslim edersek, diyebiliriz ki canlıyı canlı yapan şey dna'sıdır.biz de burada üstad'ın kerametkarane bahsedebileceğini düşündük.ALLAH sizlerden razı olsun.
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.

BENZER SORULAR

Yükleniyor...