Üstad'a göre İsm-i Azam yedi midir? "Allahu ehad" zaten Ferdiyet ile bir değil midir?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Ekseri alimlerin görüşüne göre mutlak ve mahfi bırakılmış olan ism-i azam Allah ismidir. Allah ismi Allah’ın zat-ı akdesine delalet eden genel ve kuşatıcı bir isim olmasından dolayı, sair bütün isimleri ve sıfatları mahiyetinde toplayıp onlara lüzumiyet noktasından işaret ediyor. Risale-i Nur'u tahkik ettiğimizde Allah isminin ism-i azam olduğunu tahric edebiliriz.

Risale-i Nurlarda diğer bir isme ya da isimlere ism-i azam denilmiyor, sadece ism-i azam makamında deniliyor.

Diğer bir husus ise, ism-i azam mutlak ve mahfi bırakıldığı için, Allah’ın her bir ismi potansiyel olarak ism-i azam olabilir. Bu bakış açısı Allah’ın her ismine özel bir ilgi ve alaka oluşturduğu için ism-i azamı bir kayıt altına almamak gerekir. Lakin Allah lafzında bu mahsur bulunmuyor. Zira Allah lafzı kıymetli bir mücevher kutusu gibi bütün isim ve sıfatları dairesine ve içine alır ve her bir isim ve sıfata da işareti haizdir. Yani o isim ve sıfatlara tek tek mana olarak işaret eder. Bu kapsamlı ihata ve kuşatıcılık manası Allah’ın diğer has ve özel isimlerinde yoktur. O has ve özel isimler sadece kendi manasına işaret ve delalet ederler, başka isimlere ve sıfatlara işaret etmezler.

Allah lafzının diğer özel isimlerden farkı ise, Allah lafza-i celal olup, Zat-ı Akdesin bir unvan ve ismidir. Yani Allah’ın zatına ait bir isim ve sıfattır. Bütün mükemmel isim ve sıfatların kaynağı ve membaı Allah’ın zat-ı akdesi olmasından dolayı Allah’ın zatını temsil eden Allah lafzı, dolaylı olarak bütün mükemmel isim ve sıfatlara da işaret ve delalet ediyor.

Mesela Rahman Allah’ın özel bir ismidir ama sadece müsemmasına, yani kendi manasına işaret eder, sair isim ve sıfatlara ihata ve işareti yoktur. Bu noktadan Allah lafzı ve ismi gibi kuşatıcı ve ihatalı bir isim değildir.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

Yorumlar

tilmizz
Allah razı olsun.aynen katılıyorum.
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
erzurumli
Risale-i Nurlarda diğer bir isme ya da isimlere ism-i azam denilmiyor denilmiş halbuki 30.Lem'a da herbir isimde "Bir ismi azam veyahut İsmi azamın nurundan bir nuru olan" diye başlıyor. Benim buradan anladığım bu isimler daha kapsamlı daha cami olduğundan Üstad Hazretleri ismi azam olabilir demektedir.
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.

BENZER SORULAR

Yükleniyor...