Üstadımız besmele ile ilgili, "...990 olup, pek çok esrar-ı mühimmeye medar olup, on dokuz harfiyle on dokuz bin âlemin miftahıdır." buyuruyor. Buradaki 990 sayısının hikmeti nedir ve on dokuz bin alemden kasıt nedir?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

"On sekiz bin alem" kainat içinde sayısız alemlere işaret etmek için çoğul bir kip ile ifade edilmiştir. Yani maksat rakamın kendisi değil, çokluğa bir kalıp ve bir kinayedir. Bu sebeple böyle rakamların kendisinden ziyade işaret ettiği tefekkür alanlarına yönelip oralara dikkat kesilmek gerekiyor.

Bunun yanında Kur’an’ın aritmetik mucizelere mazhar olması mukadderdir. Yani her bir harfin sıralanışı ve rakamsal değerleri ifade eden ebcet ve cifir hesapları Kur’an’ın remiz ve işari açıdan bütün zamanları ve mekanları kuşattığını bize gösteriyor.

Nitekim Üstad Hazretleri Risale-i Nurlarda bu ebcet ve cifir hesaplarını kullanarak Kur’an’ın onlarca ve yüzlerce işari ve remzi manalarını keşif ile izhar etmiştir.

Burada, besmeledeki şeddeli “ra” harfinin ebcet değerinin 990 (dokuz yüz doksan) olup mecmu on dokuz harf olan besmele cümlesinin tamamı ile benzerlik içinde olması, ona ayrı bir ahenk ve letafet katıp Kur’an harflerinin alelade olmadığını, çok işari manalara işaret ettiğini gösteriyor.

Sorudaki kısmı Risaleden okumak için tıklayınız:

Lem'alar, Yedinci Lem'a.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

Yorumlar

karakan
Allah razı olsun
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
Yükleniyor...