Üstad'ımız; "Cennet ucuz değil, cehennem dahi lüzumsuz değil." demiş, oysa cehenneme götüren şeyler de para ile (kumar, zina vs...) icra ediliyor?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

İfadeden de anlaşılacağı gibi; ucuz olmayan cennettir. Yani cennete gitmek için; iman lazım, ibadet lazım, fedakarlık lazım, nefis ve şeytan ile mücadele lazımdır; lakin cehenneme gitmek için bunları terk etmek, yani amele teşebbüs etmemek yeterlidir. Bu sebeple insanların ekserisi kolay olan cehenneme koşuyor.

İkinci husus; sizin de ifade ettiğiniz gibi; cehenneme götüren ameller, dünyevi kıstaslara göre meşakkatli ve pahalıdır. Lakin nefis ve şeytan noktasından cehenneme götüren ameller cennete götüren amellerden daha cazip, daha çekicidir. Bu sebeple insanlar o sıkıntılı ve pahalı günahlar içinde menhus bir lezzet ve cazip bir çekicilik bulduğu için, severek içine atlıyor.

Kumar, zina, içki gibi günahlar içinde nefsi cezbeden süfli lezzetler bulunurken; namaz, oruç ve zekat gibi ameller içinde nefsi iten sıkıntı ve meşakkatler vardır. Bu sebeple nefsine mağlup olan insanlar için cennete götüren amellerde bir sıkıntı ve meşakkat varken, cehenneme götüren ameller içinde bir çekicilik ve müptelalık vardır.

Cennetin ucuz olmaması; nefsi mağlup etmek ve nefse ağır gelen amelleri işlemek noktasındandır.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

Yorumlar

ahmet hamdi doğan
Kendi basit çıkarları için başkalarının felaketinde olan,onları zor durumda bırakan,vahşileşmiş Ne için var olduğunu aklına bile getirmemiş kimseler için cehennem gereklidir zorunludur.Allahın varlığını dikkate alarak yaşayan,Onun istediği şekilde hayatını değerlendiren,nefse zor gelen işleri başarmış,Mükemmelleşmiş kimseler içinde Mükafat yeri olan,asıl tatil yeri olan Cennet vardır.
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
karolin
Cennet ucuz değil diyor ama az bir masraf ile kazanılır diyor? Hem insanlar hiç ummadığı yerden sevaplar kazanıyor.Bundan sevap mı kazanılır denilecek şeyden sevap kazanıyor,hatta Cennete konuluyor .Bu nasıl olacak şimdi?
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
Editor (Muaz)
İbadetler sureten kolay ve ucuz gibi duruyor ama nefis açısından epey zor ve pahalı. Günahlar pahalı ama nefis açısından işlenmesi kolay ve cezbedici çünkü onların içinde menhus bir lezzet bulunuyor. Nefis kolay ve ucuz olanı değil pahalı ama lezzeti peşin olanı istiyor. Nefsin bu özelliği ile mücadele edip cenneti kazanmak kolay değil.
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
hamditas
az bir masraf ile kazanılır tabiri 4. sözde namaz için kullanılıyor, namaz kılmak için bir abdest bir seccade kafi
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.

BENZER SORULAR

Yükleniyor...