Üstadımızın Celcelutiye'de okumayıp atladığı malum kısımları okumamızın bize bir sakıncası olur mu? “Vefka ait” ne demektir?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Vefk: Ebced ve cifir ilmi çerçevesinde, birtakım sırlara işaret eden uygunlukların bulunduğu tevafuk sistemini gösteren tılsımlı kare, alan, demektir.

"Şöyle ki: Üç aydan beri her gün o kasideyi okuyorum. Yalnız sekiz sahifeyi halledemediğim bir vefka dair olduğu cihetle okumuyordum. Fakat ahirinde وَصَلِّ اِلٰهِى den başlayan ahirki iki sahifeyi ötekilerle beraber okurdum. Yetmiş defa kat’î, belki tahminime göre yüze yakın defalarda her defa istisnasız ne vakit elime alıp baştan okuduktan sonra ahirini açarken فَيَا حَامِلَ اْلاِسْمِ الَّذِى جَلَّ قَدْرُهُ ile başlayan sahife açılıyordu. Ben hayret ediyordum. Onu okumayarak iki sahife sonra وَصَلِّ اِلٰهِى ile başlayan iki sahife ahirini okuduklarıma zammederdim."

"Her ne vakit baştan okuduğum ve terkettiğim sekiz sahifeye gelirken kitabın bâki kalan yüze yakın sahifeleri içinde açtıkça yine فَيَا حَامِلَ اْلاِسْمِ sahifesi açılıyordu. Hayret içinde hayret ediyordum. Elli defadan sonra dedim: 'Acaba bu sahife neden açılıyor? Onu da okusam ne olur?' Baktım ki, Kaside-i Celcelûtiyeyi okuduğum maksadın neticesini o sahife gösteriyor. Ben de terk ettiğimden hatâ ettiğimi bildim. Ondan sonra okumaya başladım. Ondan sonra belki kırk defadan fazla ele aldıkça yine o sahife açılıyordu. Nihayet arkadaşlarıma hikâye ettim. Onlar da hayret içinde hayrette kaldılar. Dedim: 'Bu Celcelûtiyenin bir kerametidir. Sizleri değil, başkalarını ikna edecek maddî bir delil elimde yok. Yalnız benim müşahedatım var. Benim müşahedatım başkasına hüccet olamaz. Ben de şimdiye kadar delilsiz dâvâları yazmak âdetim değildi. Fakat madem bu tevafuk aciptir. Elbette işarettir ki, 'Beni yaz.' İnanmayana kendini inandıracak ki yazdırmak istiyor."(1)

Üstad'ın ısrarla açıp her defasında aynı sayfanın denk ve tevafuk gelmesi, vefka bir örnek teşkil ediyor. Celcelutiye'nin bazı bölümlerinin okunmaması gerektiğine dair elimizde bir vesika yoktur. Bu sebeple okunmasında bir sakınca olmasa gerek.

(1) bk. Sikke-i Tasdik-i Gaybi, Yirmi Sekizinci Lem'anın Brinci Meselesi.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

Yorumlar

Firaki

Emirdağı eşrafından , Üstad ' ın sadık talebesi tüccar Hamza Emek ' in hatıralarından ... ...Üstad , başı ucunda asılı Kur'an ' - Kerimi göstererek :''Kardaşım Reşad bey , şu Kuran hakkı için ; Üstadım İmam-ı Ali ' nin şu cecelutiyesi varya , otuz seneden beri virdimdir.'' dedi. ve aniden Celcelutiyeyi açtı ve dedi ki : '' Fakat şu iki saıtırı hiç okumamışım... diyeceksiniz ki '' Neden şu iki satırı okumuyorsunun ? '' çünkü Üstad ım İmam-ı Ali ( r.h) buradan bana diyor ki : '' Ya Said , sen bunaldığın zaman bu iki satırı oku , Cenab-ı Hak ifritlerinedn iki hadimi sana gönderecek...Bende bunu tabiki bir hiddetli zamanımda okuyacağım. Karşıma geldikleri ve '' Emret '' dedikleri zaman , emredeceğim... Hayır ! ... Bizim vazifemiz hizmettir.İhlasla vazifemize devam etmektir.Ben bunu okumamışım ve okumuyorum ... Abdulkadir Badıllı Mufassal tarihçe-i hayat cilld / 2 sayfa: 1103

Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
tilmizz
üstadın okumadığı yer 2 satırlık yerdir orda ismi geçen hüddamlar çağrılmaktadır ve şu an mevcud celcelutiye nushalarında bu satırlar mevcuddur.mevcud olmayan kısım ismi azam hatemin vefkine dairdir ,üstad orayı son dönemlerinde okumaya başlamıştır...yani yalnış anlamalar var.okunmayan yer neşr edilmiş okunacak yer kırpılmıştır..mecmuatıl ahzapta celcelutiyenin orjinali vardır.ordan okunmalı..
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.

BENZER SORULAR

Yükleniyor...