Üstad'ımızın gazetelere bakış açısı neydi? Bazı dönem okuduğu halde, bazı dönem okumamasını, okumuyorum dediği halde Zübeyir Ağabeye okutmasını nasıl anlamalıyız?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Üstad Hazretleri, hayatının son sekiz senesinde, yani yaklaşık olarak 1950'den sonra içtimai ve siyasi olaylarla ilgilenmiştir. Bunun birçok sebepleri vardır.

Mesela, bunlardan birisi çok partili sisteme geçilmesi ile demokrasinin kuvvet kazanmasıdır. Baskı ve dikta döneminin kısmen bitmesi ve demokrasi ve özgürlüklerin kısmen gelmesi ile bazı dini şiar ve semboller üstündeki yasağın kalkmasının siyaseten belirmesi ile Üstad, o zamanın tek partisine karşı olan Demokrat Partiyi açıktan desteklemiştir ve ezanın tekrar aslına çevrilmesi ile neticesini almıştır. Yani Üstad, din ve iman hesabına dünyaya ve siyasete bakmıştır, şartlar da buna kısmen müsait idi.

Demokrasiye geçilmeden önce Üstad'ın tek hedef ve gayesi; Risale-i Nurların ikmali ve neşri idi, bu yüzden dış âleme bakmıyordu zaten, bakacak bir durumda yok idi. Zira dikta ve baskının hükmettiği bir yerde afaki konularla meşgul olmak, hem abes hem de zararlıdır. Zaten ülkenin konjonktürü de buna müsait değildi.

Yani şartlara göre hareket etmek çelişki değil, tutarlılıktır. Üstad Hazretleri halin ve şartların gereğine uygun olarak hareket etmiştir. Her iki hâli de tutarlı ve gerekli hâllerdir.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

Yorumlar

Vbdestabe
Hizmet ile siyaset beraber cem olmayacak kadar bir birinden uzak iki tariktir. misal verecek olursak; ben A partisine mensup bir nur hizmetkarıyım gidipte b-c-d partilerine irşad edemem. ama hiç parti mensubu degilsem o zaman a-b-c-d ye hitap edebilirim kendi kişisel fikrim irşad ekseninde hayatını sürdüren insanların siyasi fikirleri olmaması gerek olsada açığa vurmamalı
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
mavininhuznuu
Allah razı olsun
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.

BENZER SORULAR

Yükleniyor...