Üstadımızın Risalelerde hep sünbül çiçeğinden misal vermesinin hikmeti nedir?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Bu gibi temsiller ve örnekler, yüz binlerce türlere işaret etmek için bir kalıp, bir işaret levhası hükmündedir. Dolayısı ile ayrı bir hususiyeti, mümtaz bir vasfından dolayı diğer türlere tercih edilmiş değildirler. Asıl mesele sanatın hangisi olduğu değil, sanat üstünde parlayan Sanatkarın marifetidir. Bir bakış açısını insanların nazarında tesis edilmesi için, elbette bir iki sanat öncülük edecek ve bir model vazifesini görecektir.

Mesela, Kur’an'da incir ve zeytin zikredilir, bu iki meyve mübarek de diğerleri az ya da hiç mübarek değil anlamına gelmez. Bu iki mübarek meyve, diğer türlere bir kalıp bir levha vazifesini görüyor. Bu gibi tercihlere böyle bakmakta fayda vardır. Şayet Allah bu iki meyveyi değil de başka iki meyveyi misal getirse idi, bu kez de o iki meyve hakkında neden bunlar tercih edilmiş, denilecekti.

Kur’an’ın hakikatli bir tefsiri olan Risale-i Nurlardaki elma, sümbül, nar gibi misallere de bu kabilden ve bu zaviyeden bakabiliriz.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

Yorumlar

sami
Sual: Eğer dense: Neden en çok misalleri çiçekten ve çekirdekten ve meyveden getiriyorsun? Elcevab: Çünki onlar hem mu’cizat-ı kudretin en antikaları, en hârikaları, en nazeninleridirler. Hem ehl-i tabiat ve ehl-i dalalet ve ehl-i felsefe, onlardaki kalem-i kader ve kudretin yazdığı ince hattı okuyamadıkları için onlarda boğulmuşlar, tabiat bataklığına düşmüşler. (10. Söz)
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.

BENZER SORULAR

Yükleniyor...