Üstad'ın, ayı yağının kullanılmamasını söylemesini umuma teşmil edebilir miyiz? "Zaruret haramı helal etmez mi?" sorusuna nasıl cevap verilebilir?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Rüyadan bir iki gün sonra; hasta olan mühim bir zatın tedavisi için; tesbih yapan bir zat ile, müezzinin teklifi olan; ayının yağından istifade etme meselesi zuhur ediyor. Üstad'ın rüyada gördüğü hadisat ona yakın bir tarzda; fiilen çıkmış oluyor.

Rüyadaki ayının tesbihi meselesi makul ve mantıklı olmadığı gibi; ayının yağından o mühim zata yapılacak tedavi de mahsur getireceğinden; Üstadımız rüyayı esas alarak teklife muhalefet ediyor; “Aman kullanmasın.” diyor.

Üstad'ın burada kullanmasın demesi hususi bir durumdur, yani o şahsa mahsus bir tabirdir, genel bir hüküm değildir. Zaten bu rüyanın ana konusu; kaderin her şeyi ve her meseleyi kuşatmış olmasını ihtar ve ikaz etmektir; yoksa tabii bir kaide koymak değildir.

Bazen birisi için şifa olan ilaç, başka birisi için zehir olabilir, bu sebeple uzman hekime danışmadan ilaç alınmamalıdır. Üstad'ın bu rüyası hususi bir keramet ve hususi bir müjde niteliğindedir. Şimdiki tıp, ayının yağı ile yapılan tedaviye nasıl bakıyor, bu ayrıca bir araştırma konusudur.

Diğer hususta ise; insanın mutlak anlamda helak olma, yani ölüm ya da bir azasını kaybetme riski ile karşı karşıya kalması durumunda, -ki bu zarurettir- haramlar helal olur.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

Yorumlar

sami
Ayı yağı bronşit tedavisi için ağızdan alınıyordu. denilmiş. Bahsedilen mektubta şöyle denmektedir: ...Dedi ki: "Ayının yağını toplayanlardan alıp ve müezzin ve tesbih yapan bir adamın tavsiyesiyle mühim bir adama, her sabah hastalık için yutmasını nasıl görüyorsun?" Üstadımız da, rüyada güldüğü gibi aynen öyle gülmüş. Birden rüya hatırına gelip bu acip ve aynı aynına tabiri kemal-i taaccüp ve hayretle karşılayıp ona demiş: "Sakın istimal etmesin." Bu gün Tıbb'da ne bronşit tedavisinde ne de başka bir hastalığın tedavisinde Haram olan Ayı yağı kullanılmamaktadır. Bu hastalıklar başka ilaçlarla tedavi edilmektedir. Dolayısıyla alternatifi olan bir durumda zaruret söz konusu olamaz. Öyle ise Ayı yağını hastalık tedavisinde kullanmak caiz olmaz. Özellikle köylerde şeker hastalığı gibi çeşitli hastalıkların tedavisinde bazı böcekleri haram olan kedi, kirpi, eşek gibi hayvanların yenilerek kullanılmaları kesinlikle caiz olamaz. Çünkü başta Tıbbi değildir, Hekim-i Hazık tavsiyesi değildir. Saniyen Tıbb'da bu tedavilerin alternatifi vardır. Hatta içinde alkol olan ilaçlarının kullanımında da durum böyledir altenatifi varsa caiz olmaz. Alternatifi olmayan durumlarda da mesela kendi kendine zaten geçecek olan soğuk algınlığı gibi bir hastalıkta alkollü ilaç kullanmak ehl-i takvanın şe'ni değildir.
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
Ziyaretçi (doğrulanmadı)
bazen bu zaruretler yanlış anlaşılıyor mesela yenmesi helal olmayan bir yiyeceği veya içeceği hastalık için zaruretten yenilip içildiğini söyleniyor oysaki allah hiçbir haramın içine şifa yerleştirmemiştir.Ancak yenmesi haramdır fakat sürmesi hastaık için caiz olabilir.Eğer açlıktan ölme tehlikesi varsa ölmiyecek kadar yemeyede ruhsat verilmiştir.Zarureti kendi hevamıza ğöre belirlersek hataya düşmüş oluruz.
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
ihlasnur

Ayı Yağı Kullanımı ve Faydaları

Ayı yağı Osmanlı döneminde halkın tedavi amacıyla sık başvurduğu maddelerden biridir. Ayının dokularından elde edilen katı yağ, kırık-çıkık ve burkulmalarda dışarıdan kullanılırken, bronşit tedavisi için ağızdan alınıyordu.

Öte yandan, ayı yağı, 10. yüzyılda İngiltere’de boyun iltihaplanmasına, 13. yüzyılda Fransa’da ise gut hastalığına karşı kullanılıyordu. Devenin hörgüçlerinden alınan yağ da ağrı, sızı ve burkulmalarda yumuşatıcı olarak hasta bölgeye uygulanıyordu. Bu uygulamada, hasta bölge sabunlu ılık su ile banyo yapıldıktan ve bu yağla yağlandıktan sonra sarılıyordu. sifalibitkileriniz Diğer kullanımda ise ağrıyan yere deve yağı ile masaj yapılıyordu.

Sedef hastalığında cilde sürmek sureti ile kullanılır. Saç dökülmesinde başa sürülür. Mafsal ağrıları siyatik romatizma ve sırt ağrılarında ayı yağı ile devamlı ovulursa şifalı olur.

Ayı yağı saç çıkartır: Ayı yağı androgenetik kellik sebebi ile büzüşen kıl köklerini genişleterek ve uzatarak etki gösterir. Saç tellerinin büyüme fazını uzatarak, belli bir uzunluğa ulaşmadan dökülmemelerini de sağlamaktadır. Ayı yağı kullanımının fayda göstermeye başlaması için ilacın en az 4 ay kullanması gerekir. Tedavinin nihai sonuçlarıysa Ayı yağı’nın aralıksız uygulanması şartı ile, bir seneden önce ortaya çıkmaz. Ayı yağı saç dökülmesi sorunu yaşanan bölgede saç derisine günde iki kez 5 damla şeklinde uygulanması gereken topikal %doğal bir ilaçtır.

Modern Tıptaki Yeri: Ayı yağının yumuşatıcı Özelliği modern tıpta da onaylanır.

Uyarı: Ayı yağı ve faydaları hakkında yapılan araştırma neticesinde sağlığımızı korumak amacıyla hekimlerin görüş ve önerileri olmaksızın kullanılmamalıdır.

Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.

BENZER SORULAR

Yükleniyor...