Üstad'ın; büyük günahları işlemeyenlerin bağışlanacağı ifadesini, şöyle yorumlayan şakirtler var: "Demek ki küçük günahları işlersek affedilecek. Bu nedenle küçük günahlara dikkat etmesek de olur." Bu mantık doğru mu?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Küçük günahlarda ısrar edip devamlı işlemek de büyük günahlar sınıfındandır. Bu hususta birçok İslam alimi ittifak etmiştir. Burada affedilen küçük günahlar terettübi olarak, yani şartların zorlamasından ve istemeden işlenen günahlar içindir. Yoksa kasdi ve bilerek işlenen günahlar, küçük de olsa affa müstehak olmaz. Ancak samimi bir tövbe ile imha olabilir.

Yani küçük günahlara önem vermemek ve serbestçe işlemek, hiç de samimi bir imanla bağdaşmaz. Olsa olsa laubalilik olur.

Allah’ın rızası nasıl güzel ameller içinde saklı ise, gazabı da günahlar içinde saklıdır. Bu sebeple her amale ve günaha dikkat etmemiz, hepsinde ciddi olmamız gerekir. Günahın büyüklüğü ve küçüklüğünden ziyade, kime karşı işlendiği çok önemlidir. Mesela; bir valiye karşı basit hataları ve saygısızlıkları işlemeyi adet haline getirsek, sonra da kendi kendimize desek, ya nasıl olsa bu saygısızlıklar basit, vali bey buna bir şey demez deyip, işi laubalilik kıvamına getirsek, elbette ceza ve tokata müstehak oluruz. Aynı şekilde Allah’a karşı küçük günahları ısrarla işlemek, işin laubalilik sınırıdır.

Üstad Hazretleri, "Her günah içinde küfre gidecek bir yol var." derken, büyük küçük demiyor, "her günah" diyor.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

BENZER SORULAR

Yükleniyor...