Üstad'ın cihad anlayışı nasıldı? Bediüzzaman'ın hayatında kalemle manevi cihat da görünüyor; mavzerle maddi cihat da görünüyor...

Soru Detayı

üstadın cihad tarihçesi maddi manevi nasıldır. manevi cihadda davranışı ve maddi cihadda davranışı nedir. kalemle cihadı ve mavzerle cihadı görünüyor hayatında maddi cihad gereken durumda medreseyi kışlaya dönüştüren bir üstad var. bir tarihi akış yapmak mümkünmü. maddi cihad olmadan manevi cihad yapmak mümkünmü. manevi cihadda maddi cihada hazırlanmak için değilmi.

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Üstadımız daima mukteza-yı hale mutabık hareket ediyor. Savaşılacak yerde savaşıyor, sabredilecek yerde sabrediyor, ılımlı olunacak yerde de ılımlı oluyor. İster insan hayatı olsun ister toplumsal hayat olsun, tek bir hâl üzere devam etmez, bazen öyle bazen böyle durumlar zuhur eder.

"Savaşılacak yerde sabretmek, sabredilecek yerde savaşmak" hâl açısından bir dalalettir. Mesela, harici düşman olan İngiliz işgaline karşı ılımlı olup sabretmek ya da böyle tavsiyede bulunmak nasıl bir dalalet ise, dahilde Süfyan’ın tahribatına karşı silahlı mücadeleye girişmek de bir o kadar dalalettir.

Üstadımız hayatında nerede nasıl davranılacağını gayet iyi biliyor ve bu yüzden insanları etkiliyor. Nerede nasıl davranacağını bilmeyen adamın arkasından gidersen sonuç daima hüsran olur. Ahmak Neo-Selefçilerin iddia ettiği gibi, hayatın her tarafı maddi cihattan ibaret değildir. Hele ki şartlar maddi cihada elverişli değilken.

En tehlikeli adam şartları, zamanı ve dönemin ruhunu okuyamadan nerede nasıl hareket edeceğini bilmeden hareket eden adamdır.

Bugün yeryüzünde halisane maddi cihat edecek meşru bir devlet bulunmuyor. Bu yüzden bu yol şu an kapalıdır. Kim açık diyerek aklı kıt gençleri sapkın terör örgütlerinin kucağına atarsa dalalete girer ve vebali çok ağırdır. Bu zaman şartlarında şimdilik tek yol manevi cihaddır.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

Yorumlar

Ziyaretçi (doğrulanmadı)

Ülkemiz savaşa girdiği durumda nasıl davranacağız; görev düştüğünde haklı bir savaşta maddi cihadı yapacağız değil mi?..

Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
Editor (Muaz)

Elbette savaşırız tıpkı Kurtuluş savaşında olduğu gibi. 

Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.

BENZER SORULAR

Yükleniyor...