Üstad'ın HÜR ADAM filmine ilgi az olursa, bununla ilgili duygumuz ne olmalıdır? Ben şahsen çok üzülürüm. Böyle bir durumda nasıl hareket etmeliyiz, nasıl düşünmeliyiz?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

"İ'lem ey din âlimi! "Ücretim az, ilmime rağbet yok" diye mahzun olma. Çünkü mükâfât-ı dünyeviye ihtiyaca bakar, kıymet-i zâtiyeye bakmaz. Meziyet-i zâtiye ise mükâfat-ı uhreviyeye nâzırdır. Öyleyse, zâtî olan meziyetini mükâfât-ı uhreviyeye sakla, birkaç kuruşluk dünya metâına satma."(1)

Bunu şöyle de okumak mümkündür:

"Ey sinema vesilesi ile Risale-i Nurlara hizmet eden kardeşim; filmime rağbet yok diye mahzun olma. Çünkü dünyadaki mükafat ihtiyaca bakar ve ona göre verilir. Bu sizin eseriniz hakiki kıymetine bakmaz. Hakiki kıymet ve ücret ise ahirette verilecektir."

İnsanların farklı sebeplerden dolayı bu filme teveccüh etmemesini, kendimize dert etmemeliyiz. Bu film inşallah güzel ve büyük bir hayra kapı açmıştır. Belki istenilen netice şimdi olmasa bile, ileride daha güzel ve daha büyük olarak dönecektir.

(1) bk. Mesnevî-i Nuriye, Hubâb

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

Yorumlar

nusrett
filmin üstadı anlatmış olması güzel ama kendimce bazı eksikleri var.mesala:1 üstadı bazen aciz olarak göstermişler (15 gün susuz aklında su içmesi-zehirlenince çok aciz durumda yıkılıyor olaması gibi) 2-üstadın mazhar olduğu hizmetin kıymeti anlatılamamış riselaler alalade bir yazımmış gibi anlatılmış yani hep yumurtanın kabuğu nazara verilmiş hiç tavusu nazara vermişler 3-risaleleden pasajlar sürekli tekrarlanmış sanki o duruma(makama) uygun hiç bir cümle yokmuş gibi 4- abilerin hapishanedeki ve mahkemedeki fevri hareketleri varmı yokmu bilmiyorum ama uygun düşmemiş 5-zehirlendiğinde dua etmemiş sadece ya şafi demiş sadece 6-velhasılı inşallah hizmete medar olur ve yenisi daha kapsamı çekilir...
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
Yükleniyor...