Üstad'ın Hz.Hızır ile görüştüğü söyleniyor, doğru mudur?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Büyük ve evliya zatların Hz. Hızır (as) ile görüşmesi ve ondan ders alması haktır. Nitekim velayet makamlarında bir makamın ismi de "Hızır makamı" olarak meşhur olmuştur. Bu makama gelen bir veli Hızır (as)'dan ders aldığı tevatür ile sabittir. Yani milyonlarca evliya bu hususta ittifak etmişler. Bu manaya göre Üstad'ın Hızır (as) ile görüşmesi ondan ders alması mukadderdir.

Yalnız, görüştüğüne dair ne Risale-i Nurlarda ne de abilerin hatıralarında açık bir delil ve vesika mevcut değildir. Vesikanın olmaması görüşmediği anlamına gelmez. Meseleyi bu şekilde değerlendirmek daha doğru olur.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

Yorumlar

Firaki

Muhiddin Yürüten anlatıyor: "Yarbay Reşat Bey, Konya'da arkadaşına, Bediüzzaman Hazretlerini ve eserlerini anlatıyor. Arkadaşı ise Üstadın büyüklüğünü ve eserlerin hakkaniyetini reddediyor. Reşat Bey de, 'Madem bana inanmıyorsun, gel, Lâdik köyüne gidip Ahmed Ağayı bulalım, ona Bediüzzaman'ı soralım' diyor."Reşat Bey arkadaşı ile birlikte mübarek bir zat olan Ahmed Ağa'nın yanına gidiyor ve kanaatlerini sunuyorlar. Ahmed Ağa şu şekilde karşılık veriyor: "Ben size onu nasıl anlatayım ki? O bizim gibi herhangi bir tarikat silsilesine bağlı değildir. O ne Kutbü'l-Aktab'a, ne de herhangi bir kutuba bağlıdır. O doğrudan doğruya Peygamberimizden (a.s.m.) feyiz alır, ona göre hareket eder. Bir hatıramla onun manevî makamını size anlatmaya çalışayım. Bir gün Hızır (a.s.) gelerek, 'Eskişehir'de zelzele olacak. Taş üstünde taş kalmayacak. Gel, Bediüzzaman'a gidelim ve dua etmesini isteyelim ki, bu zelzele hafiflesin' dedi. Beraberce gidip, Bediüzzaman'a vaziyetini anlattık. 'Haberim var, haberim var' dedi. Hızır (a.s.), 'Dağlara gidip dua edelim' dedi. Bediüzzaman, 'Ben hastayım, siz dağlara çıkıp dua edin, ben buradan dua edeceğim' dedi. Eğer onun duası olmasaydı, Eskişehir'de gerçekte taş üstünde taş kalmazdı.
Muhiddin Yürütenin hatıraları için tıklayınız

Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
Vbdestabe
Üstadımız kerametlerinin yazılmasına müsaade buyursaydılar mübalağa olmasında rnk külliyatı kadar bir külliyat lazımdı. Lakin nasılki efendimiz a.s.m sair enbiyaya nisbeten daha az mucize gösterdi çünkü kuran'ı kerim tek başına en büyük mucize idi aynen öylede üstadımızın ne kadar mübarek bir zat olduguna 130 parça risale şahittir. herhangi bir kerameti bizlere ulaşmasaydı dahi risaleler yeterdi.
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
hüseyinrüştügüngör
Firaki Allah razı olsun.
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
Yükleniyor...