Block title
Block content

Üstad'ın; "Kimin himmeti milleti ise o tek başına bir millettir." sözündeki "millet" sözü hangi anlamda kullanılmıştır? Millet derken; İslam milleti, yani dünyadaki bütün İslam ümmetini mi kastetmiştir, yoksa sadece ülkemizdeki milleti mi kastetmiştir?

 
Cevap

Değerli Kardeşimiz;

"Millet" Kur’anî bir terim olup, bütün inanan müminlerin genel ve ortak bir adıdır. Bu yüzden İslam literatüründe millet ümmet anlamına gelmektedir. Risale-i Nur'da da bu anlamda değerlendiriliyor. Yoksa etnik bir kimlik kast edilmiyor.

Dolayısı ile "Kimin himmeti milletiyse o tek başına bir millettir." sözü "Kimin himmeti İslam ise o tek başına bir ümmettir." anlamına geliyor. Yani İslam öyle bir iksir-i manevi ki bütün ümmeti bir mümin bir mümini de ümmet gibi güçlü ve kuvvetli kılıyor demektir. Bu ruh ve bu mefkure ile tarihte çok az olan İslam orduları dev küffar ordularını dize getirmiştir.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Kategorileri:
Okunma sayısı : 8.743
Word indir Pdf indir
Paylaş

Yorumlar

SaidKocdemir
Ustadın bahse konu olan hitabı açıktır. Milletle ümmet arasında fark vardır. Yoruma gerek yok. Tevile Gerek yok.
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
Editor (Muaz)
Millet kelimesinin lügat ve ıstılah manalarına bakarsanız mesele anlaşılır.
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
Nurun fedaisi
Mesela Kur'ân-ı Kerîm'de Hz. İbrahim (as) için de "Muhakkak ki, İbrahim başlı başına bir ümmet idi, tevhid inancına sahip olarak Allah'a itaat için kıyam etmişti ve asla Allah'a ortak koşanlardan olmadı.." (Nahl Sûresi 120. Âyet'ten../ Elmalılı Hamdi Yazır Meâli..) Benim anladığım Üstad'ın "Kimin himmeti milleti ise o tek başına bir millettir." sözü bu âyete bakıyor.. Hz. İbrahim (as) döneminde putperestliğin yaygın olması ve Hz. İbrahim'in (as) tek başına tevhid inancını savunması O'nu (as) tek başına bir ümmet yapmıştı.. Yani İslâm milleti'nin önderi ve temsilcisi olmuştu.. Meselâ bir hadîs-i şerif'te "Küfür tek bir millettir.." buyurulur.. Onun için dünya üzerinde iki millet vardır.. Bir küfür milleti olan millet-i küfriye ve dalâlet.. İki İslâm milleti olan millet-i İslâmiye yani ümmet-i Muhammed (asm) .. Bu millet konusu ile ilgili aklıma gelen Nurlar'dan diğer yer ise şurası: "Ben milletimizi yalnız İslâmiyet biliyorum.." (Divan-ı Harbî Örfî) Yani burada Üstad millet kelimesini İslâmiyet ile özdeşleştirmiş.. Merhum Cemil Meriç'in dediği gibi: "Bir biz vardık âlemde, bir de küffar.." Yani biz millet olarak her asırda iman ve İslâm ordusunun eri olduk.. Ben bu mânâları anlıyorum.. Yanlış miyim sayın Editör?.. Selam ve dua ile..
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
Nurun fedaisi
Onay mahiyetinde cevap vermemişsiniz.. yanlış mı dedim sayın editör?..
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
Editor (Muaz)
Sizin belirttiğiniz ifadeler isabetli.
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.

BENZER SORULAR

Yükleniyor...