Üstad'ın Medine'ye gitmek isteyen bir talebesine söylediği, "Ben Mekke ve Medine'de olsam yine buraya gelirdim; çünkü burası Âlem-i İslam'ın anahtar merkezidir. Buranın düzelmesi Âlem-i İslam'ın düzelmesine vesile olacak." ifadesini açar mısınız?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Bu ifade ve mana, Üstad Hazretlerinin hem vazifeli olması noktasından hem de feraset noktasından, İslam medeniyetin yeniden bu topraklarda dirileceğini gördüğüne işaret ediyor ve doğru bir manadır.

Nitekim Deccal ve Süfyan gibi şahsiyetlerin de bu coğrafyada çıkacağı ve asıl hizmetin bu topraklarda olacağı, ahir zamana işaret eden hadislerden de anlaşılıyor.

Türk milleti bin yıldan beri İslam bayrağının sancaktarlığını yapmış ve İslam dinini dünyanın dört bir yanına ulaştırmıştır. Ama bazı arızalar sebebi ile geçici olarak Osmanlı ile yıkılmış olan bu millet ve medeniyet, yeniden dirilmeyi bekliyor. Üstad Hazretleri feraseti ile bu dirilmenin yine millet içinden çıkacağını görmüş ve bu vatan üstünde hizmet etmeyi kendine vazife edinmiştir.

Türkiye her açıdan İslam âleminin merkezi ve kalbi konumundadır. Merkez ve kalp bozuk olursa diğer taraflar da bozuk olur. Öyle ise tedaviye merkez ve kalpten başlamak gerekir. Üstad Hazretlerinin Türkiye tercihi bu manaya işaret ediyor.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?