Üstadın, Mustafa Paşa ile mükalemesinde, “Alimlerimi ilzam edemezsen Cizrede seni Fırat Nehrine atarım." diyor, Cizre’den Diclenin geçtiğini biliyoruz, nasıl anlamalıyız?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Sizin sorunuzu Abdulkadir BADILLI Hoca’ya sorduk. Biliyorsunuz kendileri “Mufassal Tarihçe-i Hayat”ın yazarıdır. Bu konuda kendisi mufassal tarihçesinde bu konuya bir şerh düşmüş, ona bakabilirsiniz.

Necmettin Şahiner’in “Bilinmeyen Taraflarıyla Bediüzzaman Said Nursi” adlı eserinde “Seni nehre atarım.” ifadesi kullanılmaktadır.

Bizim kanaatimiz şudur:

O bölgede yaşayan ve bölgenin şartlarını ve konuşma tarzını bilen insanların ifadesine göre “fırat” kelimesi genel manada “nehir” anlamında kullanılmaktadır. Bu sebeple bizzat “Fırat” ismiyle bilinen nehir değil de normal bir nehir anlamında kullanılmış olabilir. Mesela eskiler, Suriye’ye Şam derlerdi. Halbuki şam isminde başkenti olan şehir de var. Şam hem genel bölge ismi, hem de hususi bir yer ismi.

Aynen bunun gibi, bu "fırat" konusu da bu kabilden olabilir diye düşünüyoruz. Fırat hem (o bölgeye mahsus) genel nehir ismi, hem de hususi bir nehrin ismi. Böyle kabul edildiği takdirde, “Seni nehre atarım.” manası ortaya çıkar ki, hem "Tarihçe-i Hayat"taki ifade, hem Necmettin Şahiner ve hem de "Mufassal Tarihçe"deki ifadeler de birleşmiş olur.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

BENZER SORULAR

Yükleniyor...