Üstad'ın, Risalelerin Avrupa feylesoflarının fikirlerini ziruzeber ettiği, şeklinde ifadelerini okumuştum. Bu feylesoflar ve fikirleri hakkında bilgi verir misiniz?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Materyalist ve maddeci felsefenin fikir bakımından bazı temel şubeleri vardır. Bunlara biyolojik alanda Darwin’in evrim teorisi, psikolojik alanda Sigmund Freud psikanalizi, sosyolojik alanda Ogüst Komt pozitivizmi, iktisat alanında Karl Marks bunlara örnek olarak verilebilir.

Bu gibi felsefi ekollerin temeli ve esası maddeci ve inkarcı olmasıdır. Risale-i Nurlar ise küfür ağacının dal budakları yerine kökü ve esası olan maddeci ve inkarcı görüşlerini muhatap alıp çürütüyor. Nasıl ağacın kökü kesildiğinde dal ve budak da kök ile birlikte kurur gider; aynı şekilde Risale-i Nur küfür ağacının kökünü kuruttuğu için ağacın şubeleri olan dal ve budakları ile fazla iştigal etmiyor.

Mesela, evrim ve pozitivizm gibi fikri akımlar maddeci felsefenin dalları ve budakları mesabesindedir. Üstad Hazretleri bunların isminden çok, temel felsefi alt yapıları ile mücadele etmiştir.

Risale-i Nur'un ikinci bir kaidesi ise, bir fikri çürütürken onun ismini ve resmini vermiyor; sadece fikri çürütüyor. Şayet çürüttüğü fikirlerin ismini verecek olsa, onların reklamını yapmış olur, bu da safi zihinleri bulandırır. Bulantı vermemek için sadece fikri çürütüyor. Bu yüzden bir çok fikri akımdan haber vermiyor gibi duruyor, ama aslında ve özünde o fikirleri çürütüyor.

Safi zihinden kast edilen şey; avam ve derin meselelere girmeye kabiliyeti olmayan basit düşünceli insanlardır. Bu insanlar da ekseriyeti teşkil ettiği için, irşat ve nasihatte, batılı genişçe tasvir edip açmak onları şüphe ve inkara sürükleyebilir. Bu yüzden batıl fikir ve düşünceleri genişçe izah etmeden çürütmek gerekir. Risale-i Nurların tarzı bu minval üzeredir. Yani Nurlar batılı saklı ve gizli tutup, esaslarını ve fikirlerini temelden çürütüyor.

Risale-i Nurlar, muhatabına batılın reklamını ve izahatını yapmıyor. Sadece o yanlış ve batıl düşüncenin esassız ve çürük noktalarını gösteriyor, teferruata girmeyerek zihinleri bulandırmıyor. Eski zamanlarda yazılan kitaplara dikkat ile bakıldığında önce batılı güzelce ve etraflıca tasvir edip izahını yapar, sonra da onu çürütmeye başlar. Bu da batılın talim ve yayılmasında önemli bir araçtır. Hatta felsefiyi çürütmek için yazılan kitapları okuyan insanlar felsefe içinde boğulup kalıyorlar. Faydadan ziyade zarar görüyorlar. Belki bu gibi kitaplar ehil ve uzman olanlar için güzel bir kaynak olabilir, lakin avam için iyi bir irşat olamayacağı muhakkaktır.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

Yorumlar

EnesKanaat
Thomas Hobbes, Paul-Henri Thiry (Baron) d'Holbach, Friedrich Engels ve sair materyalist Avrupa filozoflarına ait batıl düşünceleri Risale-i Nur çok iyi bir şekilde çürütmektedir. Bu nedenle Risale-i Nur, bu asrın insanlarının manevi ihtiyaçlarına tam karşılık vermektedir.
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.

BENZER SORULAR

Yükleniyor...