Üstad'ın Türklerle ilgili; “İslam bayraktarlığını yapmışlar”, demesi, en has talebelerinin Türkler olması nedeniyle Türkleri çok övmesi, biraz abartılı değil midir

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Üstad Hazretleri o sözleri, kendisini Kürt milliyetçiliği yapmakla suçlayan dinsiz ırkçılara karşı söylüyor. Yani makam gereği öyle bir ifade kullanıyor. Yoksa ırkçı bir gayret ile ya da bir milletin bir millete üstünlüğü anlamında söylemiyor.

Türk milletinin şeref ve haysiyeti ırkından değil, iman ve Kur’an’a olan hizmetinden dolayıdır. Dolayısı ile şerefi bahşeden İslam dinidir. Kim İslam dinine hizmet ederse, o şeref ve haysiyet ile vasıflanır. Bunun ırkı, dili, örfü olmaz. Mesela; günün birinde Alman milleti İslam’ı kucaklar ve onun yayılması için çabalarsa, o zaman şerefli ve haysiyetli Alman milleti olur.

Bir de şu hakikat hep göz ardı ediliyor; Türk milleti ile Kürt milleti etle tırnak olmuş iki şerefli millettir. Geçmişte yapılan bütün iman ve Kur’an hizmetinde, Kürt milletinin de payı vardır. Yani "Türk milleti" tabirinde, Kürt milleti zımni olarak vardır. Türk milleti daha çok olduğu için o isimle anılıyor. Yoksa bir etnik kimliğin ön plana çıkarılması değildir.

Şayet bir kişi sırf iman hizmetinden dolayı övülen Türklere ya da Kürtlere karşı kalbinde menfi bir şey uyanıyorsa, -Allah muhafaza- ırkçılık hastalığına yakalandığını gösterir. Bu da iman ve ihlas ile bağdaşmaz. Üstad'ın burada Türkleri övmesi iman gayretidendir, yoksa ırkçı bir gayretten dolayı değildir.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

Yorumlar

allame 87
kardeşim ben anlamıyorum.Binlerce sayfalık eserinde Kürtlere hitaben birkaç cümle bulurlar Kürt milliyetçisi derler.(Haşa)Türkleri över bu sefer başka birşey derler.Bu soruları soranlar hiç risale okumuyolar mı,okumuyorlarsa neden sarfettikleri cümlelerden biraz çekinmiyorlar.
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
aslan22
allame 87 kardeşim.Sorumun son kısmı yanlış anlaşılmama sebep oldu,özür diliyorum.Sorumda zaten ''Üstad'ın milliyetçiliğe karşı olduğundan zerre şüphem olmadıgını'' belirtmiştim.Ben sadece üstadımızı daha iyi anlamak başakaları tarafından yanlış anlaşılan ifadelerine açıklık getirip,onlarıda aydınlatmak niyetiyle böyle bir soru sordum(''Müminin niyeti amelinden üstündür'').Risaleleri benden çok okumuş.kavramış kardeşlerimiz muhakkak çoktur.Ama benim gibi üstadı,eserlerini anlamaya çalışan birini bu tür ithamlarla ögrenme şevkini kırıp,gıbta damarını tahrik etmek şakirtlige yakışmaz.Bu site sorularımızı sormamız için var,ilimde utanma olmaz.Sürç-i Lisan olduysa,cahilligime verin,hakkınızı helal edin.ALLAH(cc) RAZI OLSUN.
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
allame 87
çok özür diliyorum aslan22 kardeşim.Tabiiki doğru sölüyorsun hakkını helal et ama bu konuda hep art niyetli sorular yöneltildiği için insanları ayıramaz olduk tekrar özür diliyorum
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
drerkan
Kimin ne soracağına da kimse karar veremez bence.Kardeşimiz belki de bir başkasının zannını izale etmek için sormuş olabilir.Ayrıca soru konusuna iman ettiği anlamınada gelmez.
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.

BENZER SORULAR

Yükleniyor...