Üstad'ın, zalim bir aşiret reisinin çayını içmesi istiğna düsturuna zıt değil mi?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Çay bir ikramdır, her mümin zalim de olsa evine gelen birisine bu ikramda bulunur. Böyle basit ve kınamayı gerektirmeyen ikramları geri çevirmek, dini açıdan da örfi açıdan da hoş değildir.

Üstad Hazretleri zekât, sadaka, bağış, basitlikten çıkmış aşırı ikramları kabul etmiyor. Yoksa örfi açıdan mürüvvet kabul edilen basit ikramları geri çevirmesi söz konusu değildir.

Ayrıca, orada zekavetini ve kabil-i hitap olduğunu gösteriyor. Yoksa küçük bir çocuk denilip ciddiye alınmayacaktı. Yani Üstad Hazretleri orada "emr-i maruf, nehy-i münkeri" yapabilmek için rüştünü ispat ediyor ve bunu da layığı ile ifa ediyor.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

SORULARLARİSALE 2024 ANKETİ
Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

Yorumlar

drerkan
Üstad Hazretleri vanda ikamet ederken geçimini nasıl sağlıyordu?Valinin misafiri olduğunda o mu karşılıyordu?
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
mhmtrsln
Said Nursî, amcasının çorbasını dahi içmemiş olup... ...küçüklüğünde daha on yaşında iken amcasının çorbasını içmezdi, minnet altına girmezdi. ... gibi cümlelerden dediğiniz basit ikramlara giriyor.Amcasının bile çorbasını kabul etmeyen bir zaliminkini nasıl kabul eder?
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
Editor (Muaz)
Van da ki maişeti konusunda elimizde net bir bilgi bulunmuyor. Amcasının çorbası meselesini biz maişet olarak anlıyoruz yani maişetini onun üstüne yıkmıyor demektir yoksa bir iki defaya mahsus amca hala ikramını geri çevirmek örfen de dinen de manasız olur.
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
Yükleniyor...