Vakıf ağabeylerin hatıraları çoğu zaman birbirini tutmuyor, birbirine çok zıt şeyler anlatılabiliyor. Bu nasıl olabilir, bu durumdan etkilenmemek için ne yapmamız gerekir?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Bu gibi durumlarda en tutarlı ve objektif tavır, sadıra (rivayete) değil satıra dayanmaktır. Yani anlatılan şeylerin Risale-i Nur'a uyup uymadığına bakmak gerekir; hangisi Risale-i Nur'a uygun ise onu kabul etmeliyiz.

Bir Nur talebesinin mihengi ve mizanı Risale-i Nurlardır. "Filanca demiş ki, filanca diyecek ki" gibi şeylere itibar etmemeliyiz.

Şayet anlatılan hatıra ve rivayetler birbirini cerh edip birbirini yaralama şeklinde ise, bunlar zaten Uhuvvet ve İhlas risalelerine aykırıdır, nazara itibara değmezler. Bunu anlatan kişinin kim olduğunun da bir önemi olmaz; çünkü satıra (Risale-i Nur'a) zıt bir şey anlatıyor...

Hadis ilminde senedi zayıf bir hadis muhkem bir âyete ya da senedi kuvvetli olan bir hadise, tevili kabil olmayacak şekilde zıtlık gösteriyor ise, bu hadis kabul edilmez. Biz de hayatımıza bu usulü tatbik edebiliriz;Risale-i Nur'a uygun olmayan hiçbir şeyi kabul etmemeliyiz.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

BENZER SORULAR

Yükleniyor...