Vakıf kardeşler, cemaat fertleri ile çoğu zaman gergin olabiliyor ve "Ben bilirim, benim dediğim olur." şeklinde dayatmalar görünüyor. Bunun sebebi ve çözümü ne olabilir?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

"Tek adam olma, tek merci kabul edilme arzusu", enaniyet, hatta daha da ötesi egosantrizm gibi ruhani ve kalbi haller, maalesef bir Orta Doğu hastalığı haline gelmiştir. Bugün otoriter ve diktatör rejimlerin Orta Doğu’nun bir karakteri hâline gelmesi, bu manevi hastalıkların sayesindedir. Yani insanda enaniyet, ulusal çapta diktatör rejimler ve eğilimler aynı kaynaktan beslenen hastalıklardır.

Batı dünyası bunu ortak akıl ve demokrasi ile kısmen çözmüştür.

Aslı itibarı ile bizim dinimiz olan İslam’da istişare, cemaat ve ortak akıl çok kati bir merci çok kesin bir mehazdır. Ama dini inançlar ve dini terbiye zayıflayıp onun yerini heva ve nefis aldığı için, maalesef sizin de şikayet ettiğiniz hususlar büyük bir manevi hastalık olarak içimizde işler hâlde bulunmaktalar.

Nur dairesi içinde bulunanların hepsi, nefsini tam anlamı ile ıslah edemediği için onlarda da bu tarz enaniyet ve otoriterleşme eğilimleri görülebiliyor maalesef.

Çözüm Uhuvvet Risalesi, İhlas Risalesi, Münazarat ve Sünuhat'taki kaidelerin içselleştirilmesidir. Bugün İslam âlemi bireyinden toplumuna kadar bu reçetelere çok muhtaçtır. Elli yıl önce Tabiat Risalesi nasıl iman hazinesini koruyan bir kale ise, bugün de bu risaleler ihlas ve uhuvveti ve dahi demokrasiyi koruyan bir kale hükmündedir. Bu risaleleri okumak ve yaşamak gerekiyor.

Yaşasın hürriyet-i kelam ve fikir, kahrolsun istibdat ve onun her türlüsü...

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

BENZER SORULAR

Yükleniyor...