"Valideler o sırr-ı şefkat ile evlatlarına karşı muhabbetlerine bir mükafat bir rüşvet istemediklerine ve talep etmediklerine delil; ruhunu, belki saadet-i uhreviyesini de onlar için feda etmeleridir." İzah eder misiniz?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Allah’ın şefkat ve rahmetinin en parlak en saygın en canlı en hoş tecelli merkezi ve noktası anne şefkatidir. Bu sebepledir ki anne şefkati şu kâinatın en saygın bir hakikati ve yansıması oluyor. Hatta bu şefkatin saiki ile o anneler hayatlarını çocuklarının hayatlarına seve seve feda edebilecek bir yüksek ruh taşırlar. Buna şahit hem beşeri hem de hayvani validelerden çoktur. Bu nedenle bu şefkatin karşılığını beklemeden anneler çocuklarına hizmet etmektedirler.

Bu anne ve babalar bu şefkati doğru kullanarak, çocuklarının hem dünya hem de ahiret hayatlarını kurtarabilirler.

Fakat günümüzde, anne ve babaların evlatlarına karşı yersiz ve yolsuz bir şefkat anlayışlarına ve yanlış fedakârlıklarına çokça şahit oluyoruz. Mesela, baba, "evladının dünyevî geleceği daha iyi olsun" diye, harama girebiliyor, rüşvet ile haram servet yapabiliyor, ebedî hayatını, evladının kısacık dünya saadetine feda ediyor.

Bazı anneler de şefkatini yanlış kullanır, evladını sabah namazına kaldırmaya kıyamaz. Annenin buradaki şefkati de dünya hesabına ahireti feda ettiriyor.

Üstad'ımız bu şefkati yerinde kullanarak insanlığın imanını kurtarmak adına binlerce sıkıntıya katlanmış, akıl almaz zulüm ve işkencelere maruz kalmıştır. Daha temiz ve sıcak bir ortamda şahsi ibadeti ile meşgul olmak, cennetteki makamını daha da yükseltmek varken, milletin imanını kurtarmak için her şeyini feda etmiş, yirmi sekiz sene hapis ve sürgün hayatı yaşamıştır. Şu ifadeler de Üstad'ın ne derece şefkatli olduğunu ortaya koymaktadır:

“Gözümde ne cennet sevdası var ne cehennem korkusu. Cemiyetin imanı namına bir Said değil bin Said feda olsun. Kur’ân'ımız yeryüzünde cemaatsiz kalırsa cenneti de istemem orası da bana zindan olur. Milletimizin imanını selamette görürsem cehennemin alevleri içinde yanmaya razıyım.” (bk. Tarihçe-i Hayat, Isparta Hayatı)

İlave bilgi için tıklayınız:

- "Hâlbuki bütün validelerin şefkatleri, ancak bir lem’a-i tecelli-i rahmettir." cümlesini açıklar mısınız?

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

SORULARLARİSALE 2024 ANKETİ
Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

BENZER SORULAR

Yükleniyor...