"Vazife-i İlâhiyeye karışmamak ve hizmetimizi onun vazifesine bina etmekle bir nevi tecrübe yapmamak olmakla beraber..." Ne demektir?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Allah’a karşı -haşa- "Ben şu hizmeti yaparsam sen de bu hizmetime karşı şu ücreti ya da şu mükafatı verir misin?" diye bir beklenti içine girmek samimiyet ve ihlas ile bağdaşmaz. Bu tarz bir beklenti aynı zamanda Allah’ı tecrübe ve imtihan etme anlamı taşır. Böyle bir tavır “Göreyim ben böyle yaparsam sende böyle yapıyor musun?” havasına girer ki bu tam bir edepsizliktir.

İnsan yaptığı hizmet ve ibadetleri hiçbir beklenti ve karşılılık beklemeden yapmalı ve sadece hizmete ve ibadete odaklanmalıdır. İnsan, Allah’a ait vazifeleri kendi üzerine almaya kalkışırsa hem o yükün altında ezilir hem de ihlası kaybeder.

Mesela, bizim vazifemiz iman hizmetinde bulunmaktır. Allah’a kalan ise bu hizmete mukabil hidayet ve alem-i İslam’ın ihyasıdır. Lakin Allah (c.c) hidayet ve ihya işini hikmetine göre verir. "Biz hizmet ettik, sen de artık hidayet ve ihya ver." diye bir tavır sergilemeyiz. Bu ölçü her türlü ibadet için de geçerlidir. Dua ederiz, lakin "Allah neden duamıza karşılık vermiyor?" veya "Madem istediğimi vermiyor, artık dua etmiyorum." diyemeyiz...

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

BENZER SORULAR

Yükleniyor...