Vazifemizi yapıp Allah'ın vazifesine karışmamak hasletinde, büyük insanların bunu hep uygulamasına rağmen, Üstadımız neden Celaleddin Harzemşahı örnek gösteriyor?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Örnek ve misaller, konuların daha iyi ve net anlaşılması için verilmektedir. O yüzden, verilen misal ve temsil, gayet açık, anlaşılır ve çarpıcı olmalıdır.

Bütün zatların buna örnek verilmesi mümkündür. Ancak daha müşahhas ve açık bir tablo olarak Celaleddin Harzemşah'ın tablosu vardır. Maneviyatta ki, başarıyı göremeyip inkar edenlerin dahi kabul edebilecekleri ve maddi sahada cereyan eden bir olaydır. Herkesin tereddüt etmeden kabul edeceği bir misaldir.

Çünkü bir tarafta, Dünyanın en büyük imparatorluklarından biri olan ve en parlak dönemini yaşayan Moğol İmparatorluğu ki, o zamana kadar hiç mağlup olmamıştır. Diğer tarafta ise, küçük bir devlet olan Harzemşahlılar ki, daha sonra Selçuklulara yenilerek ortadan kaldırılmışlardır. İşte bu iki devlet karşı karşıya geldiğinde, Moğollar mağlup olmuşlardır.

Böyle bir sonuç; madde ve kuvvet ile izah edilemeyen bir durumdur. Ancak ve ancak ilahi inayetin yardımıyla mümkündür. İnayetin celbindeki sır ise; "Vazifeni yap Allah'ın vazifesine karışma." prensibine tam teslimiyettir.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

BENZER SORULAR

Yükleniyor...