"Ve başta insan olarak hayvanatın muazzam ordusunun bütün erzaklarını, değil medenî insanların son zamanda keşfettikleri et ve şeker vesaire taamların hülâsaları..." Et ve şeker son zamanda mı keşfedilmiş, burayı nasıl anlayabiliriz?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Şeker, pancardan ya da kamıştan üretilmiş bir özdür. Az bir nektardan çok meyve sularının yapılması da buna benziyor.

Ayrıca etten elde edilen proteinleri bir hap içine yerleştirmek mümkün. Savaşlarda, askerler daha ziyade bu hapları kullanırlar.

Et suyu şeklinde, marketlerde satılan küçük parçalar da buna örnek olarak verilebilir. Keza, şekerin yerine geçen küçük küçük haplar da mevcuttur, sakarin gibi.

İnsan bedenine gerekli olan vitamin ve gıdalar, muhtelif meyve ve sebzelerden temin edilir. Mesela, bedene gerekli olan C vitamini; turunçgillerden temin edilir. D vitamini başka gıdalardan temin edilir. Demir vitamini, ıspanaktan temin edilir vs. İşte bu farklı gıdalardaki farklı vitaminleri tek bir bileşimde ve tek bir gıdada toplamaya "hülasa" deniyor.

Bunun yapılış gayesi ise, bazen insan uzun ve meşakkatli bir seyahate ya da göreve çıktığında, yanında bedeni için gerekli bütün vitaminleri taşıyamayacağından, böyle hülasa gıdalar ile ihtiyacını görsün. Askerler uzun bir intikale çıktığında, yanlarına bu hülasalardan alıyorlar. Hem gıda ihtiyacı görülüyor hem de taşıma sıkıntısından kurtuluyorlar.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

BENZER SORULAR

Yükleniyor...