"Ve bir hükûmet, mücahede ettikçe cesareti artar, terkettiği zaman cesareti azalır ve binnetice cesaret de, hükûmet de söner, mahvolur." Hükümet ile ilişkisi nasıldır bu konunun?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

"Maahaza, yüksek hissiyat ile güzel ahlâkın neşvüneması, ancak mücahede ve içtihadla olur. Evet, sağ el, daima çalıştığı için, sol elden daha kuvvetlidir. Ve bir hükûmet, mücahede ettikçe cesareti artar, terk ettiği zaman cesareti azalır ve binnetice cesaret de, hükümet de söner, mahvolur."(1)

Mücadele, hareket, aksiyon, mücahede gibi şeyler, insanda bilkuvve şeklinde bulunan kabiliyet ve faziletleri bilfiile çıkarır. Yani insandanki potansiyel yetenekleri pratiğe çıkarır. Halk arasında "Çalışan demir pas tutmaz." ifadesi de bu inceliğe işaret ediyor.

Durağan durumdan hareketli duruma geçmek ve çalışmak, insandaki hantallığı, isteksizliği ve uyuşukluğu söküp atar; onu canlı, yetenekli ve verimli kılar. İnsanı ruhen ve bedenen güçlendirdiği gibi, maddî yönden de kazançlı yapar.

Bu kaide insanda geçerli olduğu gibi devlet, kurum ve hükümet gibi tüzel kişiliklerde de aynen geçerlidir. Hükümetler aksiyoner ve çalışkan olduklarında savunma, ekonomi, askeri alanlarda başarılı olurlar. Aksi durumda her konuda başarısız olup ezilmeye mahkum olurlar.

(1) bk. İşaratü'l-İ'caz, Bakara Sûresi, 26-27. Âyetlerin Tefsiri.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

Yorumlar

akkayatr
hayat hareketi ölçüsünde hayat bulur.durgun su yosun tutar.
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.

BENZER SORULAR

Yükleniyor...