"Ve bu sır ve hikmet içindir ki, mu’cizeler seyrek ve nâdir verilir." Peygamber Efendimiz'in binlerce mucizesi varken, bu cümle doğru mu?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Peygamber Efendimiz (asm)'in hayatında nübüvvete ait durumlar olduğu gibi, beşeriyetine ait durumlar da bulunuyor. Ve bu iki durum imtihan sırrını bozacak seviyede ve dozajda değildir.

Hayatında hiç mucize olmaması nübüvvet açısından mümkün olmadığı gibi, hayatının her anının mucize olması da beşeriyet ve imtihan açısından mümkün değildir. Bazen aç ve susuz kalmış bazen de parmaklarından sular akmıştır.

İslam âlimleri Peygamber Efendimiz (asm)'in bine yakın mucizesi olduğunu ifade ediyorlar. Lakin bu mucizeler hem anlık hem bir ihtiyaca binaen hem de ispat-ı nübüvvet için vaki olmuşlar. Bu mucizeler Peygamber Efendimiz (asm)'in hayatını bütünü ile kuşatıp beşeriyeti izale etmemişlerdir. Bazen bir günde on mucize gösterirken bazen günlerce ne vahye ne de mucizeye mazhar olmamıştır.

Peygamber Efendimiz (asm)'in mucizeleri öyle bir denge ve adetullah çerçevesinde izhar olmuş ki imtihanın inceliğine zarar vermemiştir.

Diğer bir husus, mucizeleri sayı bakımından değil müddet bakımından ele almak gerekir. Belki gösterilen mucizelerin zaman açısından toplam müddeti beş on günü bulmaz, oysa Peygamber Efendimiz (asm)'in hayatı yirmi üç yıl yani yaklaşık 8.349 gündür. Bu açıdan bakılacak olursa beş on gün sekiz bin küsur gün yanında seyrek kalır.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

BENZER SORULAR

Yükleniyor...