"Ve bunlar o mu’cizenin derece-i kıymet ve azametine ve Sultan-ı Ezelînin azametine derece-i delâletlerine kesb-i vukuf ettikleri nisbetinde derece ve numara aldıktan sonra, yine Sultan-ı Ezelînin memleketine dönüp gideceklerini anlar..." izahı?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

İnsan şu dünya meşherine Allah’ın sanat ve eserlerini görmek ve okumak için gönderilmiştir. İnsanlar Allah’ın bu sanat ve eserlerini iman ışığı ile okuyup gördükten sonra, Allah’ın daimi memleketi olan cennete gönderiliyorlar. Tabi insan bu sanat ve eserleri okuduğu ve gördüğü dereceye göre değer ve mevki kazanıyor.

Şayet insan kâinat sergisinde sergilenen ilahi isimleri güzelce okuyup bu isimlerin ahlakını üstünde güzelce gösterdi ise, -ki Üstad Hazretleri bu duruma "derece ve numara almak" diyor-, ahirette mükafatı o nispette ve o derecede olur demektir.

Kısaca dünya ekme ahiret biçme, dünya okuma ahiret makam ve diploma alma, dünya çalışma ahiret ise tüketme yeridir. İnsan bu dünyada ne kadar iman ve ibadette derinleşirse, ahirette de makamı o nispette olur, demektir.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

BENZER SORULAR

Yükleniyor...