"Ve celâl ile kalktığı vakit, kameri parçalayıp, Kàb-ı Kavseyn şeklini verir." İzah eder misiniz, Şakk-ı Kamer mucizesinin mi’raç ile ilgisi var mı?

Soru Detayı

selamün aleyküm değerli hocalarım sorum şu şekilde bu cümlede kullanılan kameri parçalayıp kabı kavseyn şeklini vermesi ne anlama geliyor ve üstadın kullandığı ' celal ile kalkıp ...cemal ile döndü..' gibi manidar söylemi neye işaret ediyor miraç hadisesi ile bir alakası olabilir mi ? selam ve dualarımızla cevabınızı beklemekteyim.

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Şakk-ı Kamer, yani ayın ikiye bölünmesi hadisesi Peygamber Efendimiz (asm)'in müşriklere karşı göstermiş olduğu bir mucizedir.

Kâbe kavseyn: Kavs, bilindiği üzere yay demektir. “Kab” de yayın kabzasiyle giriş mehalli olan iki köşe aralığına denir ki bir yayda iki kab bulunur. Bu mana ile bazıları burada kalb yolu ile bir kavsin iki kabı demek olabileceğini söylemişlerdir.

Yani Peygamber Efendimiz (asm) müşriklerin alaycı ve meydan okurcasına "Peygamberliğini kanıtlayacak gök yüzünde bir mucize göster." taleplerine karşı, celalli bir şekilde elini kaldırıp bir parmak işareti ile ayı ikiye bölmüştür; ikiye bölünen ayın iki parçası iki kavs yani yay şekline girmiştir. Bu iki şekli ifade etmek için "kâbe kavseyn" diyor Üstadımız.

Yoksa miraçtaki kabe kavseyn farklı bir konudur, bu mucize ile ilgili değildir. Mi'raçta ve ayette geçen "kâbe kavseyn" tabirini Üstadımız "imkân ile vücup ortası" diye tefsir etmektedir.

Buna göre Peygamberimiz (asm) bütün mevcudat ve mahlukat alemlerini geçmiş ve onları arkasına almıştır. Fakat vücup alemi Allah’a ait bir sıfat olduğundan ve Allah vacibu'l-vücut olduğundan, o aleme bir mahlukun girmesi mümkün olmamıştır. İşte bu ikisinin ortasına "kâbe kavseyn" demektedir. Bu makamda Allah’ı görmüş ve ondan vahiy almıştır.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

Yorumlar

murur-u zaman

Allah razı olsun kabı kavseyn Şeklini verir diye okuyunca manayı tam anlamak adına sormuş bulunduk . Selam ve dua ile ...

Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.

BENZER SORULAR

Yükleniyor...