"Ve emr-i Rabbânî ile mütemadiyen istikbalden gelip hâle uğrayarak teneffüs eder, maziye dökülür." cümlesini nasıl anlamlalıyız, nasıl bir ilişki var?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Gelecek istikbaldir; geçmiş mazidir; şimdiki zaman ise hâldir.

Yaratılan bir varlık, gelecekten gelip, şimdiki zamana uğrayıp, daha sonra vefatıyla maziye göçer, gider demektir. Âdeta bir sinema ekranındaki görüntü gibi; bir taraftan gelip, ekrana uğrayıp, sonradan kaybolup maziye gider.

Şu anda hayatta olmayan varlıklar, istikbalde sayılırlar. Yaratılıdığı zaman ise, şimdiki zaman dilimi olan hâle uğramış demektir. Daha sonra da ölüp, maziye giderler.

Nitekim dedelerimizi bizim geçmişimiz olarak algılarken, çocuklarımızı da geleceğimiz olarak kabul ediyoruz.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

Yorumlar

sultanım04
aslında asıl öğrenemk ,istediğim kelimelerin manası değil de cümle de geçen '' mütemadiyen istikbalden gelip'' kelimesini nasıl anlamamız lazım
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
Editor (Mehmet Selim)

Burada geçen ''Mütemadiyen istikbalden gelip'' ibaresi; mevcudatın istikbalden hâle (şimdiki zamana) gelmesinin bir ilahi kanun olduğunu ihsas eder. Yani Mevcudat daima ve külliyetle istikbalden zamanımıza uğramaktadır.

Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
İZZET
konuya kader ve kaza açısından da bakmak lazım diye düşünüyorum. Kaza olan herşey kaderde vardır fakat kaderde olan herşey kaza olmadığından kader kazaya göre daha şumüllüdür. Vakti saati gelince bir olayın olacak olması kader , o şeyin vücut sahasına çıkması ise kaza olduğuna göre. Mütemadiyen vücut sahasına gelen yani kaza olan şeyler elbette istikbalden geliyor veya başka bir tabirle alemi gayb tan geliyor ve alemi şahadette vücudu zahiri giydiriliyor.daha sonrada eceli kaza denilen (dünya hayatının son bulması) gerçekleşiyor. saygılar sunarım
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.

BENZER SORULAR

Yükleniyor...