"Ve her musibetzedeye ve hüzün ve kederlere düşenlere olan اَلَمْ نَشْرَحْ لَكَ صَدْرَكَ ve اِنَّ مَعَ الْعُسْرِ يُسْرًا her musibetzedeye baktığı gibi, bu geçen hastalık cihetiyle bize de baktığını yazıyor." Ayet mana-yı işariyle nasıl herkese bakıyor?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

"Biz senin göğsüne genişlik vermedik mi?"

"Gerçekten zorlukla beraber bir kolaylık vardır." (İnşirah, 94/1, 6)

Ayetlerin umumi ve külli manaları herkese şamil iken, remzi ve işari manaları bazı dönemlere ve bazı insanlara daha hususi ve özel bir şekilde bakabilir.

İnşirah suresi zorluk çeken birisi için kolaylığı müjdelerken, ruhu ve göğsü daralan birisi için de genişliği ve inşirahı müjdeliyor. Her zorluk her darlık çeken için bu sure ona bakıyor, ona hitap ediyor demektir.

"Gökyüzündeki güneş benim sobam, benim lambam." demem nasıl başkasının "güneş benim lamban, benim sobam" demesine engel değilse, yani güneşten istifade etme konusunda insanlar açısından bir daralma bir kısıtlama söz konusu değilse, ayet ve surelerde de benzer bir durum söz konusudur.

Yani İnşirah suresinin bana bakması diğer insanlara bakmasına engel değildir. İnşirah suresi her göğsü daralan her zorluk çeken için bir genişlik bir kolaylık bir şifa kaynağıdır.

Ayetlerin iniş sebebinin hususi olması ya da belli bir olay ya da şahıs üzerine inmesi, ayetlerin evrensel ve genel olmasına engel değildir. İniş sebebi bir modeldir, bu modele uyan herkes bu ayet ile ilişkili hale gelir. Hatta Peygamber Efendimiz (asm)'de bir modeldir, bütün insanlık bu modele göre hareket eder.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

Yorumlar

karolin
Allah razı olsun
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.

BENZER SORULAR

Yükleniyor...