Block title
Block content

"Ve hikmet ve adalete iman ve ubudiyetle tevfik-i hareket eden mü'minleri taltif etmesin..." cümlesinde geçen, Cenab-ı Hakk'ın hikmet ve adaletine iman ve ubudiyetle tevfiki hareket etmek ne demektir?

 
Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Hikmet;  bir şeyin gayeli ve  menfaatli olmasına denir. Adalet ise, her hak sahibine hakkının verilmesi demektir. 

Allah kainatta hikmet ve adalet ile iş görüyor ve bütün icadlar hikmet ve adalet ölçüsü ile yapılıyor.  Kainat bir tarla, bir fabrika gibi işliyor. Netice ve  meyvesi ise insandır. İnsanın bütün hayatının en büyük gaye ve neticesi ise iman ve ubudiyettir.

Öyle ise şu kainatın kurulması, hikmet ve adalet ile işlettirilmesi, hep insanın iman ve ibadet vazifesine bakıyor. İnsan, iman ve ibadeti ile kainatın çarklarına ve hizmet amacına uyumlu hale geliyor.

Zira Allah, bu kainatı ve içindekileri hep insana hizmetkâr kılmıştır. Hikmet ve adaleti hep insanın hayatı ve yaşayışına göre planlanmıştır. Öyle ise insan, iman ve ibadeti terk ederse, hem kainata, hem de kainat içinde çalışan ve icraat yapan isimlere ihanet etmiş olur.

O zaman iman ve ibadet, hem kainata hem de kainatta iş yapan isimlere, hususan adalet ve hikmete uygun ve uyumlu bir davranış oluyor. Bunun mükafatı ise taltiftir. Halbuki kısa ve meşakkatli dünya hayatında bu taltif görünmediği için, ebedi bir ahiret hayatının gerekliliği akla zaruri oluyor.

Yani burada insanların iman ve ibadeti, ya da isyan ve inkarı, adalet ve hikmetin iktizasına göre mükafat veya mücazat görmeyi gerektiriyor. Halbuki bu dünya hayatında ne mücazat, ne de mükafat görünmüyor. Öyle ise adalet ve hikmeti sonsuz bir Zat, elbette bir mücazat ve mükafat yerini inşa etmesi, onun isimlerinin gereğidir.

Allah’ın adalet ve hikmetine en uygun ve uyumlu davranış, iman ve ibadettir.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editör

Paylaş

Yorumlar

bakiduman
Abi Allah razı olsun yine çok güzel bir izahahatta bulundunuz.Binler selam.
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
yağız22
abiler bir öneri olarak yazıyorum.risaleyi biraz şiirleştirerek daha çok okunması ve akılda kalması sağlanamaz mı? 3,hakikatın birinci paragrafı hiç mümkün müdür ki; zerrelerden güneşe kadar hikmet ve intizam olsunda o adalet ve mizana itaat edenlere mükafat olmasın isyan ve küfür yolunu seçenlere hiçbir ceza bulunmasın 3,hakikatın ikinci paragrafı halbuki bu dünya geçicidir o hikmet ve adaletin ekserisi ahirete tehir edilir dalalet yolcuları cezasız, hidayet erenleri mükafatsız kalır demek bir mahkeme-i kübraya bırakılır(vardır) gibi,,, bunlara ek olarak 1,söz için; Bismillah her hayrın başıdır Bil ey nefsim! Şu mubarek kelime, İslam nişanıdır bütün mevcudatın lisan-ı hal ile vird-i zebanıdır
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
BENZER SORULAR
Yükleniyor...