"Ve ism-i Cemîlin bir cilvesi olan bütün cemaller, yani, cemâl-i Zat, cemâl-i esmâ, cemâl-i san’at, cemâl-i masnuat o âyine-i Ahmediyede görülür, gösterilir." cümlesini açıklar mısınız?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Allah’ın sonsuz güzelliğini ifade eden Cemal isminin muhtelif tecellileri vardır. Kaynaktan aşağıya doğru sıralanacak olursa; Allah’ın Zatı sonsuz güzelliğin menba ve kaynağıdır. İsimlerin ve sıfatların sonsuz güzelliği de kaynak olan Zat-ı Akdesten kaynayıp geliyor. Mahlukat üstüne dağılmış ve serpiştirilmiş güzellikler ise Allah’ın sıfat ve isimlerinin çok perdelerden geçmiş zayıf birer gölgeleri ve tecellileri hükmündedir.

İşte kainat ve mahlukat üstünde dağınık serpiştirilmiş olarak bulunan bütün güzellikleri, Allah Habib-i Ekremi olan Hazreti Peygamber (asm)'da cem etmiş ve onun üstünde merkezi bir şekle büründürmüştür. Diğer bir tabirle Peygamber Efendimiz (asm) âdeta yürüyen bir kainattır. Bütün güzellikler ve ahlaki değerler, onun mahiyet aynasında cem olmuştur. Kainat üstündeki güzellikleri ve mükemmellikleri geniş ve dağınık görenler, derlenmiş ve toplanmış olarak görmek isterlerse, Allah Resulüne bakmaları yeterlidir. Zira güzellikler onun üstünde daha berrak ve daha okunaklı olarak duruyor.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

Yorumlar

Süleym
Allah sizlerden razı olsun. Ufkumuzu genişletiyor; Risale-i Nur'a olan iştiyakımızı arttırıyorsunuz.
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.

BENZER SORULAR

Yükleniyor...