Block title
Block content

"Ve keza, arzda dağınık bulunan efrad arasındaki uzaklıkla beraber, suretçe, vücutça, teşkilâtça aralarında husule gelen tevafuk, küre-i arz yed-i tasarrufunda, ilminde, hükmünde, hikmetinde bulunan Zât’a mahsustur." İzah eder misiniz?

 
Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Ve keza arzda dağınık bulunan efrad arasındaki uzaklıkla beraber suretçe, vücudca, teşkilatça aralarında husule gelen tevafuk; küre-i arz yed-i tasarrufunda, ilminde, hükmünde, hikmetinde bulunan zata mahsustur.”(1)

Dünyanın bir ucundaki tarlada yetişen bir buğday tanesi ile başka bir ucunda bulunan tarlada yetişen bir buğday tanesi arasında bulunan müthiş benzerlikler, o buğday tanesini yaratan sanatkârın bir olduğunu ispat ediyor. Yani eserler arasında görülen benzerlikler, eser sahibinin aynı olduğunu gösteriyor.

Mesela, dünyanın dört bir tarafında kullanılan bir araba markasının bütün aksam olarak birbirine benzemesi aynı fabrikada üretildiğini gösterir. Türkiye'deki bir Mercedes araba ile dünyanın diğer ucunda bulunan bir ülkedeki Mercedes marka araba aynı fabrikanın ürünüdür. Birisi kalkıp "İki marka araba birbirine çok uzak, dolaysı ile aynı fabrikada yapılması pek mümkün değildir." diyemez.

Allah kainatta yaratmış olduğu her bir eserinin üstüne kendi mührünü, imzasını ve etketini koymuş. Dolaysı ile bir başka elin eserlere müdahale edip -haşa- "Bunu Allah değil ben yarattım." deme şansı kalmıyor.

İnsanların her ne kadar milliyeti, âdetleri, inançları, ırki özellikleri farklı farklı olsa da genel hatları, genel sistemleri ve umumi sıfatları birbirinin aynıdır. Mesela, her insanın sindirim, boşaltım, solunum sistemleri ve kan değerleri aynıdır. Bu da her insanın sahibinin ve yaratanının aynı olduğunu gösterir.

(1) bk. Mesnevi-i Nuriye, Lasiyyemalar.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Kategorileri:
Okunma sayısı : 67
Word indir Pdf indir
Paylaş

BENZER SORULAR

Yükleniyor...