"Ve keza bir kitabın bin nüshasıyla bir nüshasının ücreti matbaaca birdir. Bazen da tek bir nüshanın tab'ı daha fazla bir ücrete tâbi tutulur." Bin nüsha bir nüshadan daha pahalı değil mi?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Bir ile bin arasındaki tek fark, kırtasiye masrafıdır, bu da cüzi bir masraftır. Yoksa basım noktasında yani matbaanın kurulumu, ayarlanması, harflerin yerleştirmesi noktasında bir ile bin eşittir. Yani bir belgenin basımı için ne gerekiyorsa, bin belgenin basımı için de aynısı gerekiyor.

Söz gelimi iki müşteriden birisi bir davetiye isterken diğeri bin davetiye istiyor. Matbaacı her iki müşteri için de aynı kurulumu aynı yerleştirme işlemini yapıyor. Sadece bin davetiyenin kırtasiye masrafı ek olarak alınıyor. Kırtasiye masrafı olmasa, mesela müşteri "Kırtasiye malzemesi benden." dese bir ile bin eşit olacak...

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

Yorumlar

Yusuf123321

Bazan da tek bir nüshanln tabı, daha fazla bir ücrete tabi tutulur..

Bu ne demek ki?

Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
Editor (Muaz)
Bir kitabın matbaa tarafından basılması ile bin kitabın basılması arasında maliyet açısından hiç bir fark yoktur. Hatta bin kitap para kazandırır ama bir kitap zararı karşılamayacağı için daha maliyetli ve masraflıdır. 
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.

BENZER SORULAR

Yükleniyor...